نحوه پاک کردن چربی و روغن از داخل خودرو

پاک کردن چربی و روغن از داخل خودرو

اگر روی روغن یا چربی پا گذاشته باشید و با همان پاها به داخل ماشین رفته باشید و لکه ­های آنها داخل ماشین مانده باشند (یا شاید هنگام کار روی خودرو، کمی بی احتیاط بودید)، لازم است هر چه سریعتر لکه­ ها را پاک کنید. هر چند، روغن و چربی کمی با هم فرق دارند، اما چند روش معمول وجود دارد که برای از بین بردن لکه ­های باقی مانده از هر دوی اینها، بکار می­رود. با استفاده از برندهای مختلف یا پاک کننده­ های مختلف، می­توانید این تکنیک­ها را تغییر دهید، اما شما اصولاً باید لکه­ های روغن را بوسیله ­ی بخار، آب و یا محلول، از بین ببرید. اغلب ترکیبی از این تکنیک­ها را باید انجام دهید.

 

 

نوع لکه را بشناسید

این که آیا در داخل خودرو، روغن ریخته است یا چربی، نهایتاً تاثیری در پاکسازی ندارد. دلیل آن هم این است:

  • روغن­ها، ترکیباتی هستند که در آب حل نمی­شوند، اما در محلول­ های آلی (حلال­های غیر قطبی مانند بنزین) حل می­شوند و در دمای اتاق، مایع هستند.
  • از طرف دیگر، چربی صرفاً روغنی است که مواد افزودنی دارد تا در دمای اتاق، حالت نیمه جامد (مانند نوعی ژله) داشته باشد. این مواد افزودنی، جامد هستند و در سطوح داخل ماشین جذب نمی­شوند.
  • این یعنی هنگامی که آلودگی­های اضافی را از سطح فضای داخلی خودرو پاک کنید، لکه­ای که می­ماند، لکه روغن است.
  • پاک کردن روغن از روی صندلی­های پارچه­ای، به همان روشی انجام می­شود که برای تمیز کردن فرش از آن استفاده می­کنید.

 

 

پاک کردن چربی و روغن از داخل خودرو

 

هر گونه روغن یا چربی اضافی را بتراشید

می توانید از یک کاردک نقاشی، قاشق یا چاقو استفاده کنید. فرقی نمی­کند که فلزی باشد یا پلاستیکی، اما مواظب باشید که صندلی را سوراخ نکنید.

 

پاک کردن چربی و روغن از داخل خودرو

 

لکه را با یک دستمال، جذب کنید

با این کار، روغن یا چربی باقیمانده روی سطح داخلی از بین می­رود. برای این کار از یک دستمال کاغذی خشک یا حوله استفاده کنید.

 

پاک کردن چربی و روغن از داخل خودرو

 

روی لکه، جوش شیرین بریزید

جوش شیرین، روغن را جذب می­کند. بگذارید جوش شیرین به مدت 10-15 دقیقه بماند.

 

پاک کردن چربی و روغن از داخل خودرو

 

جوش شیرین را بردارید

می­توانید با یک جاروبرقی آن را بردارید. اگر مقدار روغن، زیاد است، مقدار بیشتری جوش شیرین روی لکه قرار دهید و این کار را چندین بار تکرار کنید.

 

پاک کردن چربی و روغن از داخل خودرو

 

اگر لکه­ای روی کفپوش باقی مانده است، آن را با پودر پاک کننده، تمیز کنید

اگر لکه­ای باقی مانده است، می­توانید این کار را تا زمانی که بهبود حاصل شود، ادامه دهید. دستورالعمل­های مربوط به استفاده از پودر مخصوص پاک کننده، روی بطری تولید کننده نوشته شده است. وقتی دیدید که این روش نمی­تواند تاثیری داشته باشد، باید به سراغ روش دیگری بروید.

 

پاک کردن چربی و روغن از داخل خودرو

 

از محلول چربی زدایی استفاده کنید

یک ماده شوینده مانند Dawn غالباً برای از بین بردن لکه­های چربی، بخصوص لکه­های تازه، کفایت می­کند. همچنین می­توانید از محلول­های ضد چربی / و پاک کننده­ی روغن مانند Goo Gone استفاده کنید. این رایج­ترین و ساده­ترین روش برای زدودن لکه­های چربی یا روغن است.

 

پاک کردن چربی و روغن از داخل خودرو

 

ناحیه لکه­دار را با بخار تمیز کنید

اگر یک محلول چربی زدایی نتوانست لکه را از بین ببرد، شاید نیاز باشد از بخار استفاده کنید. بخار، الیاف کفپوش را گرم می­کند و منافذ داخل الیاف را باز می­کند. این باعث می­شود تا چربی­های به دام افتاده در کفپوش، “آزاد” شوند و به این وسیله می­توانید آنها را پاک کنید.

  • برای انجام این کار می­توانید از دستگاه بخارشوی سنتی استفاده کنید.
  • اگر بخارشوی ندارید، می توانید یک کیسه کاغذی قهوه­ای روی لکه قرار دهید تا روغن­ها جذب شوند.
  • سپس یک اتوی بخار روی کیسه قرار دهید تا گرما و بخار آن، باعث آزاد شدن چربی­ها شوند.

 

پاک کردن چربی و روغن از داخل خودرو

 

چربی یا روغن اضافی را از روی سطوح چرمی پاک کنید

مراحل تراشیدن و پاک کردن که در بالا گفته شد را مجدداً انجام دهید تا مطمئن شوید که قبل از تمیز کردن، چربی / روغن به اندازه کافی از سطح آن جدا شده است.

 

پاک کردن چربی و روغن از داخل خودرو

 

محلول چربی زدایی را در آب مخلوط کنید

منظور این است که یک مایع ظرف شویی مانند Dawn را به آب گرم اضافه کنید و آن را هم بزنید تا مخلوط شود. همچنین می­توانید مواد دیگری مانند ضد چربی / و پاک کننده­ی روغن مخصوص چرم خریداری کنید. این رایج­ترین و ساده­ترین روش برای پاک کردن لکه­های چربی یا روغن است.

 

پاک کردن چربی و روغن از داخل خودرو

 

ناحیه مورد نظر را تمیز کنید

محل مورد نظر را با استفاده از محلول چربی زدا و یک حوله یا پارچه تمیز کنید. اگر دیدید که رنگ چرم، در حال تبدیل شدن به رنگ پارچه است، بلافاصله دست از کار بکشید و بگذارید تا آن ناحیه خشک شود.

 

پاک کردن چربی و روغن از داخل خودرو

 

برای پاک کردن محلول، از یک حوله مرطوب استفاده کنید

باز هم، آب مقطر برای این کار بهترین گزینه است، اما آب شیر هم بد نیست. مطمئن شوید که هیچ گونه مواد چربی یا صابونی باقی نمانده باشد. باقیمانده صابون، باعث جمع شدن خاک می­شود.

 

پاک کردن چربی و روغن از داخل خودرو

 

خمیر جوش شیرین درست کنید

اگر محلول چربی زدایی به تنهایی جواب نداد، یا احساس کردید که نیاز به کمی بوزدایی دارید، می­توانید برای تهیه خمیر پاک کننده، پیمانه آب گرم، 1 قاشق غذاخوری جوش شیرین، ½ قاشق چایخوری آرد و ⅛ پیمانه نمک دریا را مخلوط کنید. تمام مواد را در یک کاسه بریزید و مخلوط کنید تا خمیر شود.

 

پاک کردن چربی و روغن از داخل خودرو

 

خمیر را در ناحیه مورد نظر بمالید

خمیر جوش شیرین، اصطکاک بیشتری نسبت به بیشتر چربی زداها دارد. این می­تواند در مواردی به شما کمک کند که به شستشوی زیادی نیاز است. از یک دستمال یا ترجیحاً یک حوله میکروفیبر استفاده کنید تا خمیر را در محل مورد نظر بمالید. اگر نقطه مورد نظر، نقطه­ی کوچکی است، می­توانید برای پاک کردن آن از مسواک استفاده کنید.

 

پاک کردن چربی و روغن از داخل خودرو

 

خمیر را با یک حوله مرطوب بردارید

برای پاک کردن محلول پاک کننده و چربی، از حوله مرطوب یا حوله میکروفیبر استفاده کنید. برای این کار فقط باید از آب استفاده کنید، آب مقطر بهترین گزینه است، زیرا ناخالصی کمتری در آن وجود دارد و به همین دلیل، لکه­های آب باقی نمی­مانند.

 

پاک کردن چربی و روغن از داخل خودرو

 

این روند را تکرار کنید

اگر بعد از این کارها، لکه کاملاً از بین نرفت، این روند را تکرار کنید تا زمانی که لکه پاک شود.

 

پاک کردن چربی و روغن از داخل خودرو

 

برای ساختن محلول چربی زدا، مراحل بالا را دنبال کنید

اینجا هم باید شبیه به کارهایی که برای چرم انجام دادید را انجام دهید. از مایع رقیق کننده یا مایع جداسازی مانند تولوئن یا رقیق کننده لاک استفاده نکنید. این می­تواند به پلاستیک آسیب برساند.

 

پاک کردن چربی و روغن از داخل خودرو

 

از یک اسفنج یا برس برای پاک کردن استفاده کنید

مطمئن شوید که اسفنج یا برس، آنقدر درشت نباشد که پلاستیک را خراش دهد. برای پاک کردن نواحی کوچک یا مناطقی که دسترسی به آنها سخت است می­توان از مسواک استفاده کرد.

 

پاک کردن چربی و روغن از داخل خودرو

 

ناحیه مورد نظر را تمیز کنید. وسیله­ی مخصوص تمیزکاری را درون محلول فرو کنید و به شستشو بپردازید. اگر روی چرم کار می­کنید، می توانید آن را با یک دستمال کاغذی یا دستمال دیگر پاک کنید.

 

پاک کردن چربی و روغن از داخل خودرو

 

تمیزکاری نهایی را با استفاده از آب مقطر انجام دهید

اگر آب مقطر ندارید، آب شیر هم جواب می­دهد. در این مرحله، تمام پاک کننده­ها و چربی­هایی که از سطح پلاستیک شما بلند شده­اند، برداشته می­شوند.

 

دکترماشینت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *