نحوه چک کردن روغن جعبه دنده دیفرانسیل در خودرو

واسکازین

چگونگی چک کردن روغن جعبه دنده دیفرانسیل

چرخ دنده­ هایی که در دیفرانسیل خودرو وجود دارند، این امکان را فراهم می‌­سازند که وقتی پای خود را روی پدال گاز می‌­گذارید و وقتی یک پیچ را با سرعت­‌های مختلف دور می­زنید، چرخ­‌ها با سرعت مناسب بچرخند. روی چرخ دنده­ ها، با لایه‌­ای از روغن پوشانده شده است و این روغن، باعث می‌­شود که لایه­ ی استیل سختی که روی دندانه ­های چرخ دنده ­ها قرار دارد، در اثر اصطکاک ساییده نشود. روغن جعبه دنده ( واسکازین ) دیفرانسیل باید بصورت دوره­ای چک شود تا اطمینان حاصل گردد که مقدار روغن برای محافظت از دیفرانسیل، کافی است. به عنوان یک قاعده کلی، باید مایع دیفرانسیل عقب خودرو را هر 30،000 تا 50،000 مایل چک کنید.

روغن واسکازین

خودرو را روی یک سطح هموار و سفت پارک کنید. برای چک کردن واسکازین دیفرانسیل خودرو، باید زیر آن جک بگذارید تا به ارتفاعی برسد که بتوانید روی آن کار کنید. همچنین باید کاملاً تراز باشد تا بتوانید میزان مایع موجود در آن را بصورت دقیق بدست آورید. یک سطح صاف پیدا کنید که به اندازه کافی سفت باشد تا وزن وسیله نقلیه را در زیر جک تحمل کند.

بتن یا آسفالت، بهترین سطوحی هستند که می­‌توان از آنها استفاده کرد.

هرگز جک خودرو را روی چمن، خاک یا سنگ ماسه نگذارید زیرا ممکن است این جک واژگون شود.

واسکازین

زیر یکی از چرخ­های عقب جک بزنید. زیر یکی از نقاط تعیین شده برای جک در قسمت عقب خودرو، یک جک قیچی یا جک سوسماری قرار دهید. خودرو را به اندازه کافی بالا بیاورید تا با خیال راحت به دیفرانسیل عقب دسترسی پیدا کنید.

اگر مطمئن نیستید که نقاط تعیین شده­ برای جک، کجا قرار دارند، می­توانید به دفترچه راهنما مالک مراجعه کنید.

ارتفاع مورد نیاز برای دسترسی راحت به دیفرانسیل، در هر خودرو متفاوت خواهد بود.

واسکازین

یک پایه جک زیر ماشین قرار دهید. هنگامی که یک طرف ماشین را به اندازه کافی بالا آوردید که بتوانید زیر آن کار کنید، باید یک پایه جک زیر آن قرار دهید تا بتوانید طرف دیگر خودرو را هم بالا بیاورید. پایه ­ی جک را زیر یکی از نقاط تعیین شده برای جک خودرو قرار دهید و آن را تا ارتفاع مناسب بالا ببرید تا به قسمت زیر خودرو برسد.

خودرو را به آرامی روی پایه جک بگذارید، تا مطمئن شوید که به درستی قرار گرفته است و وزن خودرو را تحمل می­کند.

واسکازین

زیر طرف دیگر خودرو هم جک بگذارید. با قرار دادن پایه­ی جک در یک طرف، نقطه تعیین شده­ی جک در طرف دیگر خودرو را پیدا کنید و آن را نیز بالا ببرید. در این مرحله، عقب خودرو باید کاملاً در هوا باشد. یک جک دیگر را در زیر این طرف خودرو قرار دهید تا مانند طرف مقابل، خودرو را نگه دارد.

گاهی اوقات می­توانید کل قسمت انتهایی خودرو را با جک زدن زیر قسمت وسط خودرو، بالا ببرید، اما احتمال اینکه خودرو از روی جک بیفتد و آسیب ببیند، بیشتر است.

مطمئن شوید که پایه­ های جک، خودرو را نگه داشته ­اند و محکم هستند.

واسکازین

همین روند را برای قسمت جلوی خودرو تکرار کنید. برای چک کردن دقیق سطح واسکازین در دیفرانسیل، باید کل اتومبیل بالاتر از سطح زمین قرار گیرد و تراز باشد، بنابراین هر چهار چرخ باید از روی زمین بلند شوند. جلوی خودرو را بوسیله­ ی جک بلند کنید و پایه­ های جک را زیر آن قرار دهید تا وزن آن را تحمل کنند.

مطمئن شوید که تمام پایه­ های جک با ارتفاع یکسان تنظیم شده­اند تا خودرو تا حد امکان تراز باشد.

اگر به بالابر دسترسی دارید، این روش می­تواند روش بسیار سریعتر و آسان­تری برای بالا بردن خودرو در یک ارتفاع مساوی باشد.

واسکازین

دیفرانسیل عقب را پیدا کنید. فقط خودروهایی دیفرانسیل عقب دارند که بوسیله­ ی چرخ­های عقب یا هر چهار چرخ حرکت می­کنند. شما می­توانید با دنبال کردن میل گاردان که در طول اتومبیل، یعنی از گیربکس تا دیفرانسیل عقب کشیده شده است، یا با جستجوی یک جسم فلزی به شکل کدو تنبل که بین چرخ­های عقب نصب شده است، مکان دیفرانسیل عقب را بیابید.

تشخیص دیفرانسیل عقب آسان است، چون گیربکس را به چرخ­ها متصل می­کند.

دیفرانسیل عقب به دلیل شکل کدو مانندی که دارد، اغلب با عنوان “کدو تنبل عقب” خودرو نیز شناخته می­شود.

واسکازین

دریچه­ ی پر کردن / سرویس را روی دیفرانسیل پیدا کنید. وقتی دیفرانسیل را پیدا کردید، آن را بصورت چشمی بررسی کنید و ببینید که آیا علائمی از آسیب وجود دارد، و درپوش­های تخلیه و پر کننده واسکازین را پیدا کنید. درپوش تخلیه، در قسمت پایین دیفرانسیل یا در نزدیکی آن قرار دارد، در حالی که درپوش پرکننده / سرویس در کنار و نزدیک به بالا قرار دارد.

اگر دیفرانسیل عقب آسیب دیده باشد، باید یک فرد حرفه­ای آن را سرویس کند.

درپوش دریچه­ی پر کردن / سرویس، معمولاً شبیه پیچ­های قدیمی نیست، بلکه دارای منفذی برای آچار بکس  8/3 اینچ است.

واسکازین

منطقه اطراف دریچه­ ی سرویس را تمیز کنید. وقتی دریچه­ ی پر کردن / سرویس را باز می­کنید تا سطح مایع را چک کنید، گرد و خاک اطراف دریچه ممکن است درون آن بریزد، که این می­تواند باعث آسیب دیدگی چرخ دنده­ های داخل شود. برای جلوگیری از این اتفاق، اطراف دریچه­ ی سرویس را با پاک کننده ترمز و یک برس سیمی تمیز کنید.

پاک کننده ترمز، به سرعت تبخیر می­شود و سطح خشکی به جای می­گذارد.

برای برداشتن رسوبات بزرگ، از یک برس استفاده کنید.

واسکازین

دریچه­ ی پر کردن / سرویس را باز کنید. یک آچار بکس 8/3 اینچی (بدون سوکت) را روی دریچه سرویس قرار دهید و آن را خلاف جهت عقربه­ های ساعت (سمت چپ) بچرخانید تا پیچ شل شود. برای شل شدن پیچ، شاید کمی نیرو احتیاج باشد، چون ممکن است مقداری گرد و خاک در شکاف بین درپوش و دیفرانسیل قرار چسبیده باشد.

بعضی جاها، این درپوش ممکن است یک پیچ باشد. در این موارد، یک سوکت با اندازه مناسب برای آچار پیدا کنید تا پیچ را بتوانید باز کنید.

باید بسیار مراقب باشید که سر پیچ را خراب نکنید. حتما از سوکتی با اندازه مناسب استفاده کنید.

واسکازین

سطح مایع را با انگشت­تان چک کنید. واسکازین در دیفرانسیل عقب، باید به پایین سوراخ دریچه­ ی سرویس برسد. انگشت خود را در دریچه­ی سرویس قرار دهید. انگشت­تان را کمی به طرف پایین خم کنید تا ببینید که آیا با واسکازین تماس پیدا می­کند یا نه.

اگر انگشت­تان با روغن دنده تماس پیدا کرد، مقدار روغن داخل آن کافی است.

اگر سطح مایع به دریچه سرویس نرسده باشد، یعنی مقدار آن کم است.

واسکازین

نوع روغن دنده­ای که خریداری می­کنید باید درست باشد. نوع واسکازین هایی که می­خواهید در دیفرانسیل عقب خودرو بریزید، باید از نوع صحیح باشد. برای اینکه بدانید چه نوع صحیح واسکازین هایی باید بخرید، به دفترچه راهنما یا دفترچه سرویس خودرو مراجعه کنید.

همچنین می­توانید از فروشنده­ی لوازم خودرو بخواهید تا در انتخاب واسکازین مناسب، به شما کمک کند.

واسکازین هایی بخرید که در یک بطری پلاستیکی فشاری با یک دهانه­ی لوله­ای قرار دارد، در غیر اینصورت باید برای مصرف آن باید پمپ روغن داشته باشید.

واسکازین

دهانه­ی لوله­ای را درون دریچه­ی پرکننده / سرویس قرار دهید. ظرف واسکازین دیفرانسیل عقب را باز کنید و سر دهانه لوله­‌ای را در دریچه­ی پرکننده / سرویس قرار دهید. بطری را به آرامی فشار دهید تا روغن از بطری خارج و وارد دیفرانسیل شود، و این کار را ادامه دهید تا زمانیکه مایع از سوراخ بیرون بریزد.

حتماً مایعی که از دریچه­ ی سرویس بیرون می­ریزد را پاک کنید.

اگر برای پر کردن دیفرانسیل، یک بطری کامل واسکازین نیاز باشد، بهتر است که یک مکانیک، دیفرانسیل را چک کند و ببیند که آیا نشتی دارد یا نه.

واسکازین

درپوش پرکننده (فیلر) را مجدداً قرار دهید. وقتی دیفرانسیل، از واسکازین پر شد، درپوش دریچه­‌ی پرکننده / سرویس را مجدداً قرار دهید و آن را در جهت عقربه‌­های ساعت (به سمت راست) بچرخانید تا سفت شود. برای محکم کردن آن، از آچار مناسب استفاده کنید تا مطمئن شوید که هنگام رانندگی، بر اثر لرزش شل نمی­شود.

درپوش را بیش از حد سفت نکنید، فقط به اندازه باید سفت شود که محکم باشد.

پایه ­های جک را بردارید و خودرو را پایین بیاورید.


لوازم یدکی جک

دکترماشینت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *