چرا خودرو شاتون می‌زند؟

چرا خودرو شاتون می‌زند؟

شاتون از جمله اجزای اصلی موتور است که ارتباط بین پیستون و میل‌لنگ را برقرار ساخته و سر کوچک آن به پیستون و سر بزرگ شاتون به میل‌لنگ متصل است. با توجه به این که ضربه پیستون در ابتدا به شاتون انتقال یافته و سپس به میل‌لنگ، شاتون باید استحکام زیادی داشته باشد و به همین دلیل معمولاً از جنس فولاد است.

شاتون زدن خودرو
شاتون زدن خودرو

شاتون چیست و چه نقشی در ساختار خودرو دارد؟

حرکت ماشین به طور کلی به دو نوع رفت و برگشتی و چرخشی تقسیم می‌شود. اما آنچه قابل رویت است همان حرکت چرخشی چرخ‌ها است. حرکت ایجاد شده در موتور که حاصل احتراق داخل سیلندرها است رفت و برگشتی بوده و این نوع حرکت از راه شاتون به میل‌لنگ انتقال می‌یابد. نوع خاص طراحی میل‌لنگ باعث تبدیل حرکت رفت و برگشتی به حرکت دورانی خواهد شد و بنابراین اگر شاتون خراب بشود حرکت دورانی ایجاد نمی‌شود.

ساختار شاتون

در ساختار شاتون سه بخش مجزا وجود دارد:

سر یا یاتاقان کوچک

این سر شاتون به وسیله گژن پین با پیستون در تماس است و با ساق شاتون یک تکه می‌باشد. در داخل سر کوچک که به نوعی یاتاقان هم هست یک بوش از جنس مس یا برنج قرار گرفته است که در اثر تماس با گژن پین از سایش سطح داخلی یاتاقان جلوگیری می‌کند.

بدنه شاتون

عامل انتقال ضربات پیستون به سر بزرگ شاتون است.

سر بزرگ

سر بزرگ شاتون به وسیله لنگ به میل‌لنگ متصل است و عامل انتقال حرکت عمودی پیستون است. سر بزرگ در دو تکه طراحی شده است و به کمک پیچ و مهره به میل‌لنگ متصل می‌باشد. گاهی هم هر دو سر شاتون یکپارچه است.

چرا خودرو شاتون می‌زند؟

شاتون نیز ممکن است مانند هر قطعه دیگری بعد از مدتی خراب بشود. خراب شدن شاتون باعث عملکرد نادرست موتور و ماشین خواهد شد. در ادامه مطلب به بررسی دلایل شاتون زدن ماشین خواهیم پرداخت:

شاتون
شاتون

تصادف شدید:

با توجه به لزوم استحکام بالا، شاتون از جنس فولاد ساخته می‌شود و بنابراین در هنگام تصادف به ویژه در حالت برخورد از جلو ممکن است شکسته شده و کارکرد خود را از دست بدهد. به همین دلیل بهتر است هنگام برخوردهای هر چند جزئی از سلامت شاتون اطمینان حاصل کرد.

ایجاد ضربات شدید در پیستون:

احتراق غیر عادی در محفظه سیلندر باعث افزایش شدت ضربات وارده از پیستون به شاتون می‌شود و این شدت ضربات به تدریج و یا ناگهانی باعث خرابی شاتون خواهد شد.

فرسوده شدن یاتاقان:

فرسودگی یاتاقان و یا استفاده از یاتاقان نامرغوب باعث ضعف عمکلرد شاتون می‌شود.

روغن‌کاری اشتباه اجزای شاتون:

اگر پیستون خشک کار کند در شاتون ایجاد فشار کرده و همین مسئله سبب فرسوده شدن شاتون خواهد شد.

  فرورفتن ماشین در آب:

در این حالت یعنی هنگامی که موتور پر از آب بشود قفل هیدرولیک رخ می‌دهد و با استارت زدن شاتون کاملاً خم شده و شکسته می‌شود. بنابراین وقتی ماشین درون آب فرورفته است به هیچ وجه نباید استارت بزنید.

دور بالای موتور:

رانندگی با دور بالا باعث افزایش سرعت پیستون و شکستگی شاتون خواهد شد. بعضی خودروها در دور بالای موتور هشدار داده و با مصرف مقدار زیادی سوخت باعث کاهش فشارهای وارده به قطعات خواهند شد.

تقویت کردن موتور، تنظیم غیر اصولی شاتون، استفاده از دتده معکوس در سرعت بالا نیز از جمله عواملی هستند که باعث خرابی شاتون می‌شوند.

 

نکات لازم برای خرید شاتون

قیمت:

هر خریدی با توجه به بودجه موجود انجام می‌شود و قیمت یکی از عوامل تعیین کننده است بنابراین بهتر است قبل از اقدام به خرید از سطح بودجه خود اطلاع داشته باشید.

جنس شاتون:

هرچند شاتون نیاز به استحکام بالایی دارد اما باید سبک نیز باشد و به همین دلیل ازجنس فولاد یا آلومینیوم ساخته می‌شود. اما نوع فولادی آن بهتر است.

نوع شاتون:

در خودروهای معمولی از شاتون سدیمی استفاده می‌شود اما در خودروهای قدرتی شاتون بلند و در خودروهای سرعتی شاتون کوتاه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نوع یاتاقان که بوش یک تکه و یا دو تکه دارد، گارانتی و خدمات پس از فروش و خرید از فروشگاه معتبر از جمله دیگر نکات مهمی است که در هنگام خرید شاتون باید به آن توجه کرد.

انواع شاتون
انواع شاتون

خرید شاتون از سایت دکتر ماشینت

با توجه به اهمیت شاتون در سلامت ماشین و عمکلرد درست و مناسب موتور می‌بایست به طرز تهیه این قطعه نیز اهمیت داد و زمان و هزینه را در جایی صرف نمود که بالاترین کارایی را داشته باشد. سایت دکتر ماشینت یکی از معتبرترین سایت های موجود در زمینه لوازم خودرو است و شما مخاطبان عزیز می‌توانید با مراجعه به این سایت از اصل بودن قطعات و تضمین لازم و گارانتی هر قطعه اطمینان حاصل نموده و با خیالی آسوده خرید کنید. امیدواریم بتوانیم در جهت رضایت شما مشتریان گرامی قدمی برداریم و مایه آرامش و آسودگی خیال در سفرهایتان باشیم.

 

دکترماشینت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *