جلو پنجره در خودرو به همراه نکاتی که باید بدانید

جلو پنجره

جلو پنجره (Front Grille) در خودرو یکی از انواع لوازم یدکی و جانبی آن محسوب می‌ شود که شاید تاکنون آن طور که باید به آن پرداخته نشده است! در مقالات متعدد، بارها درباره نحوه عملکرد موتور خودرو، رادیاتور خودرو و نحوه صحیح رانندگی یا سایر لوازم یدکی خودرو بسیار صحبت کرده ‌ایم. مسئله لوازم یدکی جلو پنجره در ماشین چیزی است که شاید کمتر در مورد آن صحبت شده است و افراد به ندرت در مورد آن فکر می کنند!

این لوازم یدکی یک قطعه به شکل های مختلف است که در جلوی وسیله نقلیه نصب می شود و در انواع مدل های خودرو از نظر شکل ظاهری، ابعاد، اندازه و جنس مواد اولیه با یکدیگر متفاوت هستند.

لوازم یدکی جلو پنجره در خودرو، قطعاتی مشبک و معمولاً به حالت مستطیل شکل و کشیده هستند که از جنس فلز یا پلاستیک مقاوم ساخته می شوند. تولید کنندگان انواع خودرو از این لوازم یدکی برای طراحی ویژه خودروهای خود استفاده می‌کنند. همین مشبک بود  این قطعه باعث می شود که عملکرد بهینه در انواع خودرو داشته باشد.

جالب است بدانید اگر چه این قطعه در جلوی اتومبیل چندان مورد توجه قرار نگرفته اما کارآیی بسیار مهمی دارد که در قسمت بعد به آن می پردازیم. خرید جلو پنجره برای خودرو همانند خرید لوازم یدکی خودرو اهمیت دارد و باید نکات مهم درباره آن را مورد توجه قرار داد.

هدف از طراحی و ساخت جلو پنجره خودرو چیست؟


جلو پنجره


لوازم یدکی جلو پنجره خودرو همانطور که در قسمت بالا نیز به آن اشاره کردیم یک قطعه است که در قسمت جلوی خودرو در مقابل یک دهانه قرار می گیرد و با توجه به اینکه به حالت مشبک طراحی شده است، اجازه می دهد جریان هوا به داخل محفظه موتور اتومبیل حرکت کند. زمانی که جریان هوا به این قسمت وارد می ‌شود کمک می کند موتور و رادیاتور خنک شوند و بنابراین هیچ کدام از آنها بیش از اندازه گرم نمی شود.

طراحی مشبک برای جلو پنجره در خودروها یک استراتژی خاص برای این لوازم یدکی محسوب می شود. هوا از لابه لای منافذ در این قطعه حرکت می‌ کند و در سرتاسر محفظه زیر کاپوت خودرو، آزادانه جریان پیدا می کند. در همین حال باعث می‌شود از ورود قطعات بسیار درشت به محفظه اصلی داخل خودرو جلوگیری شود.

این قطعه مشبک برای خودروهای متداول در بازار وجود دارد و در هر یک از انواع خودرو در شکل های متفاوت تولید شده اند. با این حال برخی از اتومبیل های برقی که فاقد موتور را یا رادیاتور هستند معمولاً قطعه Front Grille را ندارند.

به عبارت کلی، طراحی مشبک برای جلو پنجره خودرو بخشی از یک ویژگی آیرودینامیک است که خودروسازان برای افزایش سرعت خودرو و خنک کردن موتور و رادیاتور اتومبیل، آن را در نظر گرفته اند. این کار باعث می شود مصرف سوخت خودرو کاهش پیدا کند و راندمان عملکرد موتور بالاتر برود.

 

انواع طراحی برای جلو پنجره خودرو

اگر می خواهید متوجه تفاوت در طراحی های اجرا شده برای جلو پنجره خودرو شوید کافیست نگاه کوتاهی بر این لوازم یدکی داشته باشید. تمام خودروسازان بر این نظر، موافق هستند که این قطعه باید حالت مشبک داشته باشد؛ اما برخی از خودروها را مشاهده می کنید که در قسمت Front Grille شکل متفاوت تری دارند.

به طور مثال، این قطعه مشبک در خودرو BMW  دارای طراحی بیضی دو قسمتی می باشد. در برخی از خودروهای BMW ، این قطعه به صورت یک تکه و به شکل بیضی بزرگ طراحی شده است و سرتاسر قسمت جلوی خودرو را می پوشاند اما برخی دیگر از خودروها همان حالت کلاسیک اولیه را حفظ کرده ‌اند.


جلو پنجره


زمانی که به مدل خاصی از خودروها نظیر برند “ولوو” نگاه می کنید متوجه می شوید که طراحی جلو پنجره به گونه‌ای انجام شده که در برگیرنده مارک تجاری ولوو بر روی خودرو باشد. این نوع طراحی در خودروهای متفاوت وجود دارد.

اهمیتی ندارد که این لوازم یدکی، مارک تجاری را در بر داشته باشد یا خیر؛ این کاملاً به سلیقه و استراتژی سازنده خودروها بستگی دارد؛ آنچه اهمیت دارد این است که قطعه جلو پنجره خودرو  بسیار اهمیت دارد و تقریباً جزو لوازم ضروری یک خودرو محسوب می شود.

چرا قسمت جلو پنجره خودرو تا این اندازه اهمیت دارد؟


جلو پنجره


برای خودروسازان معروف جهان بسیار اهمیت دارد که نمای ظاهری محصولات، بسیار شیک و لوکس باشد. خودروهای لوکس و زیبا که همه ما با آنها آشنا هستیم، نظیر خودرو “رولز رویس” یکی از این محصولات است. تولید کننده این خودروی لوکس، سبک دقیق و منظم را برای طراحی جلو پنجره در نظر گرفته است. صفحات مشبک که در این قسمت نصب می شود، به صورت دستی قرار می گیرد تا در نهایت، هیچ نقصی در محصول نهایی دیده نشود. ظاهر زیبا برای خودرو موجب افزایش اعتبار برند تجاری در میان مشتریان خواهد شد.

برخی دیگر از تولید کنندگان خودرو از جلو پنجره مشبک با ابعاد بزرگتر استفاده می‌کنند، به طوری که قسمت جلوی خودرو را به طور کامل بپوشاند. این نوع طراحی هم یک سبک منحصر به فرد است و به مخاطب نشان می‌دهد که سبک خودروسازی برای یک برند خاص وجود دارد.

متفاوت بودن در طراحی قطعات و لوازم یدکی که از نمای بیرونی خودرو قابل مشاهده هستند باعث می شود تولیدکنندگان از رقبای خود پیشی بگیرند و خودروها برجسته تر به نظر بیایند. این عوامل، همگی نشان دهنده اهمیت قطعات Front Grille در انواع خودرو در جهان هستند.

یکی دیگر از دلایل که اهمیت جلو پنجره خودرو را نشان می دهد این است که می توان از آنها به عنوان یک عامل شخصی سازی یک برند استفاده کرد. گاهی اوقات برای اینکه یک محصول، فروش بیشتری داشته باشد خودروسازان، قسمت‌ های جلوی خودرو نظیر قطعات Front Grille را با عناصر دیگری در هم می‌آمیزند تا ظاهری جذاب تر به نمای جلوی خودرو ببخشند.

به طور مثال، قسمت مشبک به گونه ای نصب می شود که به سمت جلوی خودرو کشیده شود یا به سمت کاپوت امتداد پیدا کند. طراحی دیگر ممکن است جلو پنجره به سمت چراغ های جلو یا سپر جلو امتداد پیدا کند. در این حالت اگر فردی مقابل خودرو بایستد تصور می‌کند که خودرو در حال لبخند زدن به او می باشد!!


جلو پنجره


قطعات جلو پنجره در خودرو از سال های قبل وجود داشته اند و نمی توان گفت که قطعات جدید هستند؛ اما به مرور زمان و در مقایسه با سال ‌های گذشته، تغییرات زیادی را در این قطعات یدکی شاهد بوده ایم. شاید طراحی جلو پنجره در سال های قبل بسیار ساده و ابتدایی بوده است اما اکنون وضعیت فرق می‌کند. این لوازم یدکی در حال حاضر به یک ویژگی تبدیل شده اند که باعث شیک تر بودن خودروها می‌شوند.

جلو پنجره در خودرو از رادیاتور آب و موتور خودرو محافظت می کند. همچنین جریان هوای لازم را برای محفظه زیر کاپوت خودرو فراهم می آورد و به همین دلیل است که با طراحی مشبک احتمالاً در آینده به یک لوازم یدکی خودرو با ارزش بالا تبدیل گردد.

جلو پنجره در خودروهای لوکس معمولاً در برگیرنده برند تجاری می باشد. به طور مثال این قطعات یدکی را در خودروی “بی ام و” به صورت دو تکه مشاهده می کنید اما برای خودروی لوکس “لکسوس” این قسمت به صورت یک تکه و با طراحی شبیه به ذوزنقه به کار رفته است.

اگرچه متداول ترین حالت طراحی و ساخت جلو پنجره برای خودروهای لوکس، مستطیل شکل است اما این ابعاد می ‌تواند در قسمت طول و عرض و حتی زاویه ها تغییراتی داشته باشد. طراحی این قطعات با توجه به استراتژی تولید محصولات در شرکت سازنده انجام می گیرد.

دکترماشینت
دیدگاه کاربران
1 دیدگاه
  • میلاد 13 تیر 1402 / 15:04

    ممنون از مقاله تون عالی بود. به نظرم هر قطعه خودرویی که از موتور و اجزای داخلیش محافظت کنه ارزش خرید با قیمت بالا رو داره البته کیفیت و اصل بودن کالا هم خیلی مهمه. من خودم از فروشگاه تون جلو پنجره ام وی ام گرفتم که واقعا از خریدم راضی هستم. قبلا هم از گاریچی و دیجی کالا گرفته بودم که به نظرم اونام در کل تجربه خرید خوبی بودن.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *