نحوه برداشتن دریچه تخلیه در خودرو برای تعویض روغن

تعویض روغن

در شرایط ایده آل، شما باید روغن خودرو را هر سه ماه یک بار یا بعد از طی 3000 مایل (4،800 کیلومتر) تعویض کنید. اگر در شرایطی رانندگی می­کنید که دمای بالا یا گرد و غبار وجود دارد، می­توانید روغن را زودتر از موعد آن تعویض کنید. این روند بسیار ساده است، تا زمانی که یکی ، و با سه شماره انجام می­شود.

 

تعویض روغن

 

آماده کردن

روغن و فیلتر جدید بگیرید.

 

تعویض روغن

 

ابزار آلات مورد نیاز را بیاورید

یک جک، یک مجموعه آچار و روغن را آماده کنید.

خودرو را روی یک سطح صاف پارک کنید، یا اگر ارتفاع خودروی شما پایین است، از جک­های شیبدار استفاده کنید یا ارتفاع آن را بالا بیاورید. اگر می­خواهید تکیه گاهی قرار دهید که خودرو را نگه دارد، با  جای سطح شیبدار، از دو جک استفاده کنید. (تهیه­ ی یک جک اضافی، در حدود 20 دلار هزینه دارد، این قیمت بسیار کمی است و ولی در عوض از عدم تعادل وزن و برخورد خودرو با صورت شما جلوگیری می­کند).

 

تعویض روغن

 

بگذارید موتور ماشین، 10 دقیقه کار کند

با این کار، دریچه ­ی تخلیه، راحت­تر روغنی می­شود. شاید بخواهید سنگینی روغن خودرو و فیلتر روغن آن را به صورت دستی چک کنید.

 

تعویض روغن

 

فیلتر روغن را تخلیه و جایگزین کنید

زیر ماشین بروید و پیچ روغن موتور که در قسمت جلویی خودرو قرار دارد را پیدا کنید. از آچار برای شل کردن دریچه استفاده کنید و آن را در جهت خلاف جهت عقربه­های ساعت بچرخانید. وقتی دریچه شل شد، می­توانید از دست­تان استفاده کرده و دریچه را جدا کنید. روغن داغ شروع به ریختن خواهد کرد. مطمئن شوید که همه روغن قدیمی، درون تشتک ریخته شود. پس از تخلیه کامل، پیچ و دریچه را خشک کنید.

 

تعویض روغن

 

حالا واشر دریچه تخلیه را سر جایش قرار دهید و با استفاده از آچار، دریچه را مجدداً ببندید، اما آن را خیلی محکم نکنید.

در قدم بعدی، فیلتر روغن را پیدا کنید

آنها معمولاً در کنار موتور قرار دارند. وظیفه ­ی فیلتر این است که هر گونه کثیفی را از روغن جدا کند.

فیلتر روغن را جدا کنید (اگر خیلی داغ است، از دستکش استفاده کنید) و قسمت فیلتر را تمیز و خشک کنید، مخصوصاً وقتی داخل موتور نصب شده باشد.

 

تعویض روغن

 

واشر لاستیکی را محکم روی فیلتر روغن جدید خود بچسبانید، و سپس آن را با دست­تان بپیچانید. برای سفت کردن فیلتر روغن نیازی به استفاده از آچار نیست.

 

تعویض روغن

 

روغن جدید را اضافه کنید

درپوش روغن که روی موتور قرار دارد را بردارید. قیف را آن قرار دهید. در کتابچه­ ی راهنمای اتومبیل، ظرفیت روغن مناسب را چک کنید، اما معمولاً باید چهار تا پنج کوارت روغن بریزید. بعد از پر شدن، دوباره درپوش روغن را سر جایش قرار دهید.

 

تعویض روغن

 

موتور را استارت کنید و بگذارید یک دقیقه کار کند

میله ­ی اندازه­گیری روغن را چک کنید. در صورت نیاز، روغن بیشتری اضافه کنید. حالا اطاق محل تخلیه روغن را چک کنید و ببینید که آیا نشتی دارد. اگر نشتی پیدا کردید، دریچه­ ها یا فیلتر روغن را سفت کنید. کار شما تمام شد.

 

تعویض روغن

 

تمیزکاری

روغن اضافی، روغن قدیمی را با دقت درون یک ظرف پلاستیکی بریزید و سپس آن را دور بیندازید. اما نباید آن را در هر مکانی بیندازید. بهتر است آن را به یک مرکز بازیافت یا مکان­های مجاز دیگر ببرید.

دکترماشینت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *