نحوه باد کردن تایر خودرو با استفاده از پمپ دوچرخه

تنظیم باد

باد کردن تایر خودرو با استفاده از پمپ دوچرخه

تنظیم باد تایرها می­تواند باعث کاهش مصرف سوخت و بهبود عملکرد خودروی شما شود و در عین حال، فرسودگی زودرس در لاستیک­‌ها را کاهش دهد. اما اگر کمپرسور هوا ندارید، شاید ندانید که چگونه باید تایرهای خود را در خانه باد کنید. شما می­‌توانید این کار را به راحتی با یک پمپ دوچرخه مجهز به سوپاپ شریدر انجام دهید.

خودرو را روی یک سطح آزاد و صاف پارک کنید

محوطه­ آزاد به شما این امکان را می‌­دهد تا آزادانه در اطراف ماشین حرکت کنید و بدون اینکه چیزی سر راه­تان باشد، لاستیک­‌ها را پر کنید. پارک کردن روی یک سطح صاف، تعادل و استفاده از پمپ را برای شما آسان­تر خواهد کرد.

اگر سطح آزاد و صافی در خانه ندارید، می‌­توانید در خیابان یا محوطه ­ی یکی از همسایه­‌ها پارک کنید.

رانندگی با لاستیک­‌های کم باد می­‌تواند به تایر شما آسیب برساند، یا شکل رینگ­ های چرخ­‌های شما را تغییر دهد و خسارت سنگینی به بار آورد. تا حد امکان سعی کنید با لاستیک‌های کم باد رانندگی نکنید.

تنظیم باد

درپوش سوپاپ را بردارید

درپوش سوپاپ هر تایر، کنار دیواره تایر قرار دارد و نزدیک به فلز رینگ چرخ است. معمولاً این درپوش­‌ها پیچی هستند. درپوش سوپاپ همه لاستیک‌­ها را باز کنید.

درپوش سوپاپ­ ها کوچک هستند و به راحتی گم می­‌شوند. برای جلوگیری از گم شدن، آنها را در یک ظرف مانند کیسه‌های پلاستیکی یا یک ظرف پلاستیکی بسته بگذارید.

تنظیم باد

فشار مطلوب برای لاستیک‌­ها را تعیین کنید

این مقدار بر حسب PSI (پوند بر اینچ مربع) خواهد بود. فشار توصیه شده برای تایر خودروی شما، معمولاً روی برچسب داخل درب سمت راننده نوشته شده است. این درب را باز کنید و روی یک برچسب، فشار هوای ایده آل نشان داده شده است، آن را پیدا کنید.

اگر نمی‌­توانید اطلاعات فشار تایر روی درب را پیدا کنید، یا اگر این اطلاعات غیرقابل خواندن هستند، می‌­توانید اطلاعات مربوط به فشار تایر را در کتابچه راهنمای خودرو پیدا کنید.

در موارد نادری که هم برچسب فشار تایر روی درب خودرو وجود ندارد و هم در کتابچه راهنما این اطلاعات وجود ندارد، می­‌توانید در اینترنت، فشار هوای مناسب را برای تایر اتومبیل خودتان جستجو کنید.

برای بعضی از خودروها، فشار توصیه شده برای لاستیک­‌های جلو و عقب ممکن است متفاوت باشد.

تنظیم باد

فشار تایر را با استفاده از فشار سنج چک کنید

اگر می­‌خواهید مقدار دقیق فشار را ببینید، بعد از سه ساعت رانندگی، فشار تایر را چک کنید. فشار سنج و سوپاپ تایر را چک کنید تا مطمئن شوید که در آنها، خاک یا ماسه سنگ وجود نداشته باشد. گاهی اوقات ممکن است خاک یا ماسه سنگ در سوپاپ­ ها گیر کند، و باعث نشتی باد شوند، و پمپاژ باد یا خواندن فشار، مشکل خواهد شد. فشارسنج را بردارید و:

 • آن را روی سوپاپ تایر قرار دهید. فشارسنج را محکم در سوپاپ فشار دهید تا صدای خروج هوا، قطع شود و سپس آن را رها کنید.
 • به مقداری که روی فشارسنج نشان داده شده است، نگاه کنید. بسیاری از فشارسنج­ های متداول، دارای برگه­ ی اطلاعات هستند که پس از چک کردن فشار، از ته فشارسنج­ بیرون می­ آید.
 • این مقداری که می‌­بینید را با مقدار PSI توصیه شده مقایسه کنید تا ببینید که آیا تایر به باد نیاز دارد یا نه. این کار را برای همه لاستیک­‌های خودرو تکرار کنید.

تنظیم باد

پمپ را به سوپاپ تایر وصل کنید

پمپ دوچرخه را بیاورید و سوپاپ آن را روی سوپاپ تایر قرار دهید. اهرمی که پشت سوپاپ وجود دارد، باید در حالت باز قرار داشته باشد. سوپاپ پمپ را محکم روی سوپاپ تایر فشار دهید، سپس اهرم را پایین بیاورید تا پمپ روی سوپاپ تایر قفل شود.

هنگام اتصال پمپ به تایر، احتمالاً فرار هوا را خواهید شنید. این کاملاً طبیعی است که دریچه پمپ دوچرخه خود را در آن قفل کنید. سوپاپ شریدر عموماً دارای یک بدنه است که در انتهای آن، رزوه خورده است تا درپوش روی آن قرار گیرد. داخل بدنه­ ی سوپاپ، باید یک میخ فلزی کوچک ببینید.

سوپاپ‌­های پرستا، دومین نوع از سوپاپ­‌های رایجی که برای پمپ­های دوچرخه استفاده می­شود، دارای یک استوانه باریک فلزی هستند که از بدنه‌­ی سوپاپ، امتداد می‌­یابد.

بسیاری از پمپ‌­های دوچرخه، مجهز به سوپاپ شریدر هستند، که به آن سوپاپ آمریکایی نیز گفته می­‌شود. این قسمت برای باد کردن لاستیک­های خودرو ضروری است.

تنظیم باد

لاستیک را باد کنید

میله ­ی پمپ دوچرخه را به طور مستمر بالا و پایین ببرید. در فواصل منظم، فشار تایر را چک کنید. بیش از حد باد کردن لاستیک، می‌تواند باعث کشش روی لاستیک شود و آن را به خطر بیاندازد.

برای اینکه بهترین نتیجه حاصل شود، همیشه ازتوصیه‌های سازنده پیروی کنید، اما کلاً، لاستیک­ها را بیشتر از پنج PSI یا کمتر از مقدار توصیه شده باد نکنید.

پمپ دوچرخه، هوای کمتری را سرعت کمتری نسبت به کمپرسور هوا، وارد لاستیک می­‌کند، و این یعنی پر شدن لاستیک، می‌­تواند مدتی طول بکشد.

تنظیم باد

فشار لاستیک را در صورت لزوم تنظیم کنید

در صورتی که لاستیک را بیش از حد باد کرده­اید، از فشار سنج یا یک ابزار دیگر برای فشار دادن پین سوپاپ تایر استفاده کنید. با این کار هوای داخل تایر آزاد می­شود و فشار کاهش می­یابد.

هنگام تنظیم باد، فشار تایر به طور منظم چک کنید. اگر فشار بیش از حد کم شود، دوباره مجبور می­‌شوید آن را باد کنید.

هنگام باد کردن لاستیک­‌ها، دقت داشته باشید. اگر میزان باد لاستیک‌­ها نابرابر باشد، باعث می‌­شود که سریعتر فرسوده شوند و تأثیر منفی بر سوخت و سایر موارد می­‌گذارد.

تنظیم باد

بقیه لاستیک­‌ها را باد کنید. به روشی که توضیح داده شد ، فشار تایرها را یکی یک را بررسی کنید، آنها را باد کنید و هر کدام را تنظیم کنید تا فشار همه لاستیک­ها برابر شود. وقتی همه­ی لاستیک­ها تمام شدند، درپوش سوپاپ­ها را از داخل ظرف بردارید و سر جای خودشان قرار دهید.

از فشارسنج­‌هایی که روی کمپرسورهای هوا قرار دارند، استفاده نکنید

این نوع فشارسنج­‌ها می­توانند تصور نادرستی از فشار هوای لاستیک­ها به شما بدهند. در هر حال، این فشارسنج­ها معمولاً دقیق نیستند و به راحتی خراب می­شوند، بنابراین یک فشارسنج جداگانه تهیه کنید.

فشارسنج­های تایر نسبتاً ارزان و کوچک هستند. یکی از آنها را در جعبه ابزار خودرو قرار دهید تا همیشه در دسترس­تان باشد.

تنظیم باد

چک کنید که پمپ، محکم وصل شده باشد

گاهی اوقات، سوپاپ پمپ و سوپاپ تایر، اتصال ضعیفی دارند و شکاف­هایی ایجاد می­شود که هوا می­تواند فرار کند. این می­تواند باعث کاهش میزان هوای ورودی به داخل لاستیک شود.

در موارد بد، اتصال ضعیف بین سوپاپ­ها می­تواند باعث شود تا حتی لاستیک، سریعتر از آن که باد شود، تخلیه گردد.

در اکثر مواقع می­توان با برداشتن سوپاپ پمپ و وصل کردن مجدد آن، این اتصال ضعیف را اصلاح کرد.

تنظیم باد

شلنگ پمپ را چک کنید که نشتی نداشته باشد

پمپ­ های دوچرخه، از ماندگاری نسبتاً بالایی برخوردار هستند، اما شلنگ پمپ­ های قدیمی­تر، با گذشت زمان می­تواند خراب شوند. ترک­های موجود در آن می­تواند منجر به خروج هوا از تایر شود.

اغلب، شلنگ­های پوسیده یا ترک خورده را می­توان با چشم یا با دست چک کرد. اگر احساس می­کنید که ترک، سوراخ یا پوسیدگی روی شلنگ وجود دارد، شلنگ شما نشتی خواهد داشت.


خرید لوازم یدکی ام وی ام

دکترماشینت
دیدگاه کاربران
4 دیدگاه
 • علی 23 اردیبهشت 1399 / 02:18

  متشکرم از توضیحات دقیق و راهنمایی شما ، یک مشکل که با پمپهای موجود هست اینه که سر پمپ ها جنس نامرغوب هست و اگر بعد از باد کردن به سرعت باز نشه دوباره همه باد خالی میشه . خیلی وقتها هم بعد از اتمام باد کردن سر پمپ گیر می‌کنه و تا میاد جدا بشه کلی باد خالی شده

  • مدیر 27 اردیبهشت 1399 / 11:11

   سلام علی جان
   خواهش میکنم
   خوشحالیم که این مقاله برای شما موثر واقع شد

   موفق باشید

 • مصطفی 21 آذر 1399 / 15:30

  بسیار عالی و مفید

  • دکترماشینت 22 آذر 1399 / 09:33

   سلام مصطفی جان
   خوشحالیم که مقاله ما برای شما مفید بوده.

   موفق باشید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *