چگونه میتوان فهمید که واتر پمپ خودرو باید عوض شود

واتر پمپ

پمپ آب (واتر پمپ) خودرو، بخش مهمی از خودروی شما است. این بخشی است که دائماً مایع خنک کننده را به موتور خودرو می­رساند تا بیش از حد گرم نشود. نشتی یا یک بلبرینگ معیوب، می­تواند صدمه جدی به موتور خودرو وارد کند. اگر زیر خودرو آب ریخته باشد، یا آمپر بالا باشد، می­تواند نشانه­ای باشد از اینکه واتر پمپ شما باید تعویض شود.

 

پمپ آب خودرو

 

خودرو را در یک گاراژ با کف بتونی تمیز پارک کنید و بگذارید یک شب خاموش بماند

اگر این امکان وجود ندارد که آن را داخل گاراژ و روی سطح بتونی تمیز پارک کنید، یک قطعه مقوا به رنگ روشن، مستقیماً زیر موتور قرار دهید. به این نکته توجه داشته باشید که وقتی موتور روشن است، احتمال نشتی پمپ­های آب هم بیشتر است، بنابراین با روشن بودن موتور، نمی­توان نشتی را به درستی تشخیص داد.

 

 

صبح روز بعد، مقوا را بررسی کنید

اگر معلوم شد که میع خنک کننده روی آن ریخته است، در جایی نشتی وجود دارد، و شاید از واتر پمپ است، اما سایر جاهایی که ممکن است نشتی داشته باشند عبارتند از: شیلنگ­های رادیاتور، شیلنگ­های بخاری، پولک آب، واشر یا خود رادیاتور. برای محدود کردن کار، سعی کنید مقوا را مستقیماً زیر خود واتر پمپ قرار دهید. اگر متوجه مقداری مایع سبز روی مقوا شدید، ضد یخ است. این یعنی خنک کننده، در جایی نشتی دارد.

 

پمپ آب خودرو

 

پولی واتر پمپ را چک کنید

قسمت گرد جلوی واتر پمپ که تسمه دور آن قرار دارد را پیدا کنید. سعی کنید پولی را به جلو و عقب بکشید. اگر شل باشد، احتمالاً زمان تعویض آن است، چون بلبرینگ بد عمل می­کند.

 

پمپ آب خودرو

 

به صدای ماشین گوش دهید

کاپوت را بالا بزنید و موتور را روشن کنید. اگر صدای ضعیفی مثل سمباده زدن می­شنوید، می­تواند نشان از خراب شدن پمپ آب باشد. اگر خرابی بدجور باشد، می­توانید به سادگی آن را بشنوید. در کمپرسور AC، پمپ هیدرولیک فرمان و آلترناتور نیز بلبرینگ­های مشابه وجود دارد، بنابراین باید بتوانید روی منبع دقیق صدا متمرکز شوید، که اغلب با روشن بود موتور، این کار دشوار است.

 

پمپ آب خودرو

 

دنبال نشتی در اطراف واتر پمپ باشید

اگر قطرات آب یا یک جریان کوچکی مشاهده کردید، نشتی وجود دارد. در قسمت جلوی درزگیر بسیاری از واتر پمپ­ ها، سوراخ آب وجود دارد که اگر این درزگیر خوب نباشد، آب به بیرون نشت می­کند.

 

پمپ آب خودرو

 

اگر چراغ هشدار دمای آب روشن شده است به آن توجه کنید

اگر به علت نشتی واترپمپ، مایع خنک کننده کافی به پیشرانه نرسد، دمای آن بالا می‌رود و باعث می‌شود چراغ هشدار دهنده روشن شود.

 

پمپ آب خودرو

 

به چراغ هشدار میزان مایع خنک کننده توجه کنید

این مورد می‌تواند دلیلی بر نشت مخزن مایع خنک کننده یا مشکل واتر پمپ باشد. دلیل دیگر می‌تواند وجود نشتی در سیستم خنک کننده باشد.

دکترماشینت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *