وقتی چراغ روغن خودرو روشن شد، چگونه باید عمل کنیم

چراغ روغن

اگر هنگام رانندگی، چراغ روغن شما روشن شود، به این معنی است که فشار روغن در موتور، افت کرده است. میزان روغنی که موتور می­رسد باید ثابت باشد تا همه قطعات متحرک آن روغن کاری شوند، بنابراین نباید خودرو به مدت طولانی با فشار روغن پایین کار کند. اگر هنگام رانندگی، میزان روغن لازم تحت فشار مناسب نباشد، می­تواند به موتور شما آسیب زیادی وارد کند. وقتی چراغ روغن شما روشن شد، اقدام سریع می­تواند باعث صرفه جویی زیادی در میزان پول تعمیرات در آینده شود.

 

چراغ روغن

 

به کنار خیابان بروید و موتور را خاموش کنید

وقتی چراغ روغن موتور شما روشن شد، باید به دنبال فرصتی باشید تا فوراً خودرو را به کنار ببرید. اگر میزان روغن موتور برای روغن کاری قطعات متحرک، کافی نباشد، می­تواند منجر به آسیب­های فاجعه­بار به قطعات داخلی موتور شود، اما ایمنی خودتان و ایمنی اطرافیان شما باید اولین نگرانی شما باشد. به محض اینکه با اطمینان در کنار جاده استادید، ماشین را خاموش کنید.

خودرو را به کنار ببرید و هرچه سریعتر آن را خاموش کنید.

هرچقدر موتور مدت زمان بیشتری با فشار روغن پایین کار کند، احتمال وقوع خسارت در داخل موتور بیشتر می­شود.

 

چراغ روغن

 

میزان روغن را با استفاده از میله­ی اندازه­گیری چک کنید

وقتی با اطمینان در کنار جاده ایستادید، کاپوت را بالا بزنید و سطح روغن موتور خود را با استفاده از میله­ی اندازه­گیری چک کنید. میله­ی اندازه­گیری را در موتور پیدا کنید و آن را بیرون بکشید، روغنی که روی نشانگر انتهای میله­ی اندازه­گیری وجود دارد را با استفاده از یک کهنه یا دستمال، پاک کنید، سپس میله­ی اندازه­گیری را به لوله­ای که از آن درآورده بودید، برگردانید. حالا دوباره میله­ را بیرون بکشید و به مقدار روغن روی نشانگر نگاه کنید.

 • نگاه کنید که روغن، تا چه سطحی از نشانگر، بالا آمده است.
 • هر کدام از خطوطی که زیر خط ” full” وجود دارد، نشان دهنده­ی یک کوارت کمبود روغن در موتور است.
 • اگر خط روغن، به خط دوم زیر خط ” full” برسد، به این معنی است که موتور، دو کوارت روغن کم دارد.

 

چراغ روغن

 

به دنبال علائم نشتی باشید

اگر قبلاً میزان روغن در موتور شما مناسب بوده است، اما اکنون سطح آن خیلی پایین آمده است، این بدان معنی است که روغن یا از خودرو نشت کرده و یا به دلیل نشت داخلی، توسط موتور سوخته است. به زیر ماشین نگاه کنید تا ببینید که آیا نشانه­ای از نشت روغن وجود دارد یا نه. اگر دیدید که روغن از زیر موتور چکه می­کند، احتمالا واشر از بین رفته یا فیلتر روغن، محکم به خودرو بسته نشده است.

 • مراقب باشید، روغنی که از موتور نشت می­کند، احتمالاً بسیار داغ است.
 • اگر هیچ گونه علائمی از نشتی مشاهده نکردید و سطح روغن خیلی کم نبود، ممکن است مشکل از کمبود روغن نباشد، بلکه از کمبود فشار روغن است.

 

چراغ روغن

 

اگر مقدار روغن کم است، روغن اضافه کنید و چراغ روغن را چک کنید

ممکن است چراغ روغن شما به این دلیل روشن شده باشد که روغن کافی در سیستم وجود ندارد که فشار کافی حفظ شود. همان نوع روغنی را که از قبل در خودرو وجود دارد را بخرید، به وزن روغن (5w30 ، 10w30 و غیره) توجه کنید و به اندازه­ای کافی اضافه کنید تا نشانگر روغن، دوباره به خط full برسد. موتور را روشن کنید و ببینید که چراغ روغن هنوز روشن است یا خیر.

 • اگر چراغ روغن خاموش باشد، به این معنی است که موتور شما روغن کم داشته است. شما باید ارزیابی کنید که روغن به کجا رفته است، اما تا زمانی که روغن، خیلی سریع از موتور نشت نکند، می­توانید با اطمینان رانندگی کنید.
 • اگر چراغ روغن روشن شد، دوباره موتور را خاموش کنید.

 

چراغ روغن

 

اگر چراغ دوباره روغن روشن شد، با ماشین رانندگی نکنید

اگر روغن اضافه کردید و چراغ دوباره روشن شد، بدان معناست که مشکل از فشار روغن است، نه مقدار روغن. فشار روغن توسط پمپ روغن ایجاد می­شود و روغن را به داخل موتور می­فرستد. اگر پمپ نتواند عمل نکند، موتور به درستی روغن کاری نمی­شود و روشن بودن آن باعث آسیب می­شود.

 • اگر چراغ روغن روشن باشد، باید ماشین را بکسل کنید و به خانه یا یک تعمیرگاه ببرید.
 • به هیچ وجه با چراغ روشن، رانندگی نکنید.

 

چراغ روغن

 

لوازم ایمنی مناسب بپوشید

قبل از انجام هر نوع کار یا تعمیرات روی خودرو، مهم است که ابتدا لوازم ایمنی لازم را بپوشید. همچنین می­تواند از دستکش استفاده نمایید تا دستان­تان را در برابر ضربات، خراش یا گرمای موتور محافظت کنید.

 • وسایل محافظت از چشم، مانند عینک ایمنی، از ضروریات این کار است.
 • دستکش اجباری نیست اما شاید بخواهید از آنها استفاده کنید.

 

چراغ روغن

 

باتری را جدا کنید

قبل از اینکه زیر خودرو جک بگذارید، کاپوت را باز کنید و باتری را جدا کنید تا مطمئن شوید که وقتی زیر خودرو هستید، موتور به هر دلیلی نمی­تواند شروع به کار کند. با استفاده از آچار دستی، پیچ سیم کابل سیاه را که به ترمینال منفی روی باتری وصل است، شل کنید. ترمینال منفی را می­توانید با حروف “NEG” یا نماد منفی (-) بالای ترمینال تشخیص دهید.

 • کابل زمین را از ترمینال منفی جدا کرده و آن را کنار باتری بگذارید.
 • نیازی به باز کرد کابل ترمینال مثبت نیست.

 

چراغ روغن

 

برای بالا آوردن خودرو، از یک جک استفاده کنید، سپس از جک ایستاده برای نگه داشتن آن استفاده نمایید

مطمئن شوید که خودرو روی سطح آسفالت یا بتن قرار دارد و با استفاده از جک، خودرو را تا ارتفاعی بالا بیاورید که بتوانید زیر آن بروید. با وقتی به ارتفاع مناسب رسید، پایه­های جک­ را زیر نقاط تعیین شده برای جک قرار دهید تا وزن خودرو روی آنها بیفتد.

 • برای نگه داشتن وزن خودرویی که زیر آن می­روید، هرگز فقط از یک جک استفاده نکنید.
 • اگر مطمئن نیستید که جک یا پایه­های جک را کجا باید قرار دهید، نقاط تعیین جک در کتابچه راهنمای خودرو را چک کنید.

 

چراغ روغن

 

به دنبال علائم نشت روغن باشید

برای دیدن علائم نشت روغن، موتور را از بالا و پایین نگاه کنید. ممکن است نشتی کوچکی وجود داشته باشد که به مرور زمان باعث نشت روغن شده باشد، یا ممکن است نشتی قابل توجه­تر باشد که به سرعت اتفاق افتاده باشد. از آنجا که سیستم روغن، تحت فشار است، نشت زیاد باعث می­شود که روغن در سراسر ناحیه نشت، پاشیده شود.

 • اگر دیدید که مقداری روغن، از سطح موتور سرازیر شده است، آن را تا بالاترین نقطه دنبال کنید تا محل نشت را پیدا کنید.
 • اگر در همه جا روغن زیادی وجود داشته باشد، نشتی احتمالاً قابل ملاحظه است.

 

چراغ روغن

 

مطکئن شوید که مایعات موجود، روغن هستند

در موتور خودروهای مدرن، چندین نوع مایع مختلف یافت می­شود و وقتی به دنبال نشتی هستید، تعیین اینکه با چه مایعی مواجه شده­اید، دشوار است. روغن معمولاً قهوه­ای یا سیاه است، در حالی که خنک کننده معمولاً نارنجی یا سبز است و مایع شستشوی شیشه، معمولاً به رنگ آبی می­باشد. با این وجود، وقتی مایع با با خاک و دوده­ی موتور مخلوط می­شود، تشخیص رنگ مایع دشوار خواهد شد. مقداری از مایع را روی یک ورق کاغذ سفید بریزید تا بهتر متوجه رنگ آن شوید.

 • قبل از شروع این فرایند، حتماً موتور باید خنک شود تا بواسطه­ی چکیدن مایعات، نسوزید.
 • وقتی می­خواهید نشتی روغن را چک کنید، به دنبال مایعات قهوه­ای یا سیاه بگردید.

 

چراغ روغن

 

مکان­های رایج برای نشتی را چک کنید

وقتی دنبال نشتی روغن هستید، ابتدا قسمت­هایی را ببینید که معمولاً واشر آنها خراب می­شود. موتورها از قطعات فلزی تشکیل شده­اند که با پیچ به هم وصل شده­اند، اما صرفاً با پیچ کردن دو قطعه فلز به یکدیگر، اتصال محکمی ایجاد نمی­شود که بتواند فشار روغن در موتور را تحمل کند. به همین دلیل، خودروسازان واشرهایی در این مکان­ها قرار می­دهد تا اتصال محکمی ایجاد شود. اگر یک واشر، خراب شود، فشار روغن، باعث می­شود که روغن از آن نقطه ضعیف خارج شود و نشتی ایجاد کند. اگرچه این مکان­های رایج، می­توانند مکان خوبی برای چک کردن نشتی باشند، اما هوز مکان­های زیادی برای نشتی روغن وجود دارند.

 • پیچ­هایی که کارتل را به انتهای پوسته­ی موتور وصل می­کنند، چک کنید. کارتل، پایین­ترین نقطه در موتور است و بوسیله­ی تعدادی پیچ سر جایش نگه داشته شده است. انگشت خود را دور تا دور کارتل روغن بکشید تا مشخص شود که روغن از کجا چه نشت می­کند.
 • دریچه تخلیه روغن روی کارتل را چک کنید تا مطمئن شوید که محکم است و هیچ روغنی از آن نشت نمی­کند.
 • جایی که سر سیلندر با پوسته (واشر سر سیلندر) اتصال دارد، و جایی که کاور موتور روی سر سیلندر (کاور دریچه) پیچ شده است، را چک کنید و ببینید که آیا نشانه­هایی از نشت روغن وجود دارد یا نه.
 • جایی که میل لنگ به پولی سر میل لنگ در قسمت انتهایی پوسته­ی موتور پیچ شده است نیز ممکن است نشتی­ رخ دهد.

 

چراغ روغن

 

واشرهای خراب که باعث نشتی شده­اند را عوض کنید

پس از شناسایی محل نشت روغن، برای جلوگیری از ادامه نشت، باید اقدامات اصلاحی انجام دهید. نشت را پیدا کرده و سپس واشر خراب را جدا کنید. قبل از اینکه آن را با واشر جدید تعویض کنید و آن را به جای خود ببندید، بقایای واشر قدیمی را بتراشید و پاک کنید. بعضی از واشرها را به راحتی می­توان تعویض کرد، اما برای برخی دیگر، نیاز است که موتور از خودرو خارج شود. ببینید که آیا خودتان می­توانید از پس تعمیر کاری برمی­آیید یا خیر، چون برای تعمیر نشتی، به یک مکانیک حرفه­ای نیاز است.

 • اگر می­توانید نشتی را شناسایی کنید، اما ابزار و تخصص کافی برای تعمیر آن را ندارید، خودرو را پیش یک مکانیک ببربید و به او بگویید که چه چیزهایی را تشخیص دادید.
 • واشرهای جایگزین را می­توانید از فروشگاه لوازم خودرو خریداری کنید.

 

چراغ روغن

 

فیلتر روغن را عوض کنید

اگر از آخرین باری که روغن را تعویض کردید مدت زمان زیادی گذشته است، ممکن است فیلتر روغن شما بیش از حد گرفته شده باشد و روغن به درستی از آن عبور کند. برای رسیدگی به این موضوع، روغن موتور را تخلیه کنید، فیلتر روغن را عوض کنید، و دوباره موتور را با روغن جدید پر کنید. اگر فیلتر روغن قدیمی، اجازه جریان روغن را نمی­دهد، با قرار دادن فیلتر جدید، چراغ روغن خاموش می­شود و فشار روغن به حالت عادی باز می­گردد.

 • اگر چراغ روغن، دیگر روشن نشود و فشارسنج روغن، به درستی خوانده شود، مشکل حل می­شود.
 • اگر چراغ دوباره روشن شد، فوراً موتور را خاموش کنید.

 

چراغ روغن

 

تست فشار روی موتور انجام دهید

اگر روغن موتور شما کم بود اما هیچ علامتی از نشت وجود نداشت، به احتمال زیاد، موتور، روغن سوزی دارد. روغن موتور نباید به سیلندر وارد شود تا با مخلوط هوا و بنزین مشتعل شود، بنابراین سوختن روغن به این معناست که یکی از اتصالات در موتور، به اندازه­ای خراب شده است که روغن ­بتواند از آن عبور کند. دو قسمتی که معمولاً این اتفاق می­افتد، گایدهای سوپاپ و رینگ­های پیستون هستند. اگر این­ها به اندازه­ای ساییده شده باشند تا روغن از داخل آنها عبور کند، میزان فشاری که سیلندر می­تواند وارد کند، محدود می­شود.

 • برای انجام تست فشار، یک فشارسنج بخرید و آن را داخل اولین حفره­ی شمع سیلندر قرار دهید. این پروسه را برای هر سیلندر تکرار کنید.
 • وقتی می­خواهید ماکزیمم مقدار فشارسنج را بخوانید، یک نفر باید موتور را روشن کند.
 • اگر فشار یکی از سیلندرها پایین­تر از بقیه بود، رینگ­ها یا اتصالات آن سیلندر خراب شده­اند. موتور به تعمیرات قابل توجهی نیاز دارد.

 

چراغ روغن

 

 

واحد ارسال فشار روغن را چک کنید

واحد ارسال فشار روغن را پیدا کرده و سیمی که به آن برق می­رساند را جدا کنید. ببینید که آیا این کار تاثیری بر گیج فشار روغن در خودروی شما دارد یا خیر. اگر اینگونه نباشد، به احتمال زیاد، مشکل واقعی از فشار روغن نیست، بلکه مشکل از سنسوری است که فشار را می­خواند.

 • برای پیدا کردن واحد ارسال فشار روغن، کتابچه راهنمای خودرو بررسی کنید، زیرا بسته به نوع و مدل خودروی شما، ممکن است این واحد در مکان­های مختلفی قرار گرفته باشد.
 • اگر هنگام قطع شدن واحد ارسال، گیج فشار روغن حرکت نکند، فشار روغن موتور احتمالاً خوب است.

 

چراغ روغن

 

پمپ روغن را تعویض کنید

پمپ­های روغن از نظر فنی، فشار ایجاد نمی­کنند، بلکه جریان تولید می­کنند و در واقع، مقاومتی که در طول مسیر روغن وجود دارد، باعث ایجاد فشار می­شود. با این حساب، یک پمپ روغن معیوب می­تواند توانایی موتور در ایجاد فشار روغن را کاهش دهد. اگر بخواهید خودتان پمپ روغن را عوض کنید، حتما از واشر مناسب استفاده کنید، وگرنه ممکن است دچار نشتی روغن قابل توجهی شوید. نصب پمپ روغن جدید می­تواند کار سختی باشد، بنابراین، بهترین راه، این است که این کار را به متخصصان واگذار کنید، مگر اینکه خودتان ابزار و تخصص کافی داشته باشید.

 • هنگام قرار دادن لوله روغن در پمپ، از ابزار نصب صحیح استفاده کنید. فشار وارد کردن می­تواند باعث آسیب رسیدن به آن شود.
 • قبل از نصب پمپ، روغن را به آن اضافه کنید تا مطمئن شوید که قبل از روشن شدن موتور، به اندازه کیفی پر شده است.

 

دکترماشینت
دیدگاه کاربران
1 دیدگاه
 • مسعود 20 اردیبهشت 1403 / 06:40

  عالیست

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *