چراغ نمره خودرو چیست و چه وظایفی دارد؟

چراغ نمره خودرو چیست و چه وظایفی دارد؟

خودروها به دلایل مختلف می توانند نیازمند چراغ های گوناگون در قسمت هایی از بدنه و داخل کابین خود شوند. برای مثال در رانندگی در شب نیاز است که خودروها برای نشان دادن خود به دیگر خودروها چراغ های خود را روشن کنند تا همه ی رانندگان بتوانند یک رانندگی ایمن داشته باشند. حال لازم است بدانید که یک خودرو دارای چراغ های گوناگونی است که هر کدام از این چراغ ها به دلایل مختلف در طراحی خودرو استفاده شده اند و کاربردهای مختلف دارند. یکی از این چراغ ها چراغ نمره نام دارد.

چراغ نمره خودرو را می توان چراغی معرفی نمود که در بالا یا اطراف پلاک نصب شده و یک نور آرام و ملایم را روی پلاک و شماره های آن می اندازد. با استفاده از این نور نمای پشتی ماشین در طول شب زیباتر شده و از طرفی پلاک ماشین مشخص خواهد بود. در واقع می توان گفت اگر یک خودرو به سرقت برود با توجه به روشن بودن همین چراغ نمره می توان با کمک نیروهای پلیس خودروی مورد نظر را سریع تر پیدا نمود. با استفاده از چراغ نمره می توان در جایی که هیچ چراغی روشن نمی باشد باز هم متوجه خودروها شد و ایمنی مورد نظر را به این واسطه حفظ نمود.

چراغ نمره خودرو
چراغ نمره خودرو

انواع چراغ های خودرو کدامند؟

همانطور که گفته شد خودروها دارای چراغ های متنوعی در بدنه و کابین و همچنین در پشت و جلوی خود می باشند که هر کدام از این چراغ ها دارای کاربردهای مختلفی می باشند. پیش تر با چراغ نمره به عنوان یکی از مهمترین چراغ های خودرو آشنا شدید و حال لازم است که دیگر چراغ های خودرو را بشناسید. بعضی از چراغ های خودرو عبارتند از:

 • چراغ نور پایین

چراغ های نور پایین روشنایی سطحی داشته و به همین علت از پر کاربردترین چراغ های خودرو محسوب می شوند به طوری که اغلب کاربران به طور معمول از این چراغ ها استفاده می کنند. این چراغ ها در جلوی خودرو نصب می شوند و مشکلی برای رانندگان دیگر و عابرین ایجاد نمی کند.

 • چراغ نور بالا

این چراغ نیز در قسمت جلویی خودرو نصب می شود اما استفاده از آن تنها در قسمت های کم تردد خیابان ها و جاده ها صورت می گیرد. نور این چراغ خیره کننده بوده و به همین دلیل باعث اذیت افراد می شود و با توجه به همین نکته استفاده از آن به طور معمول توصیه نمی شود. اصولا از این چراغ برای علامت دادن به دیگر رانندگان استفاده می شود.

 • چراغ دی تایم

این چراغ ها در طول روز استفاده شده و هم در جلو و هم عقب خودرو نصب می شوند و اصولا به طور کلی روشن هستند. این چراغ ها اغلب برای مشخص نمودن خودرو برای دیگر رانندگان در جاده ها استفاده می شود.

 • چراغ مه شکن

همانطور که از نام آن مشخص است این چراغ ها برای زمان های بارندگی و مه آلودگی خیابان و جاده طراحی شده اند. نور این چراغ ها اصولا عمیق بوده و دارای رنگ زرد یا سفید می باشد. از این چراغ ها در خودرو استفاده می شود تا بتوان در مسیرهایی که از نظر آب و هوایی خطرناک می باشند ایمن حرکت نمود و تمام مسیر مشخص باشد. چراغ مه شکن اصولا در جلوی خودرو در قسمت پایین چراغ های دیگر نصب می شود.

چراغ مه شکن
چراغ مه شکن
 • چراغ کنار

چراغ های کنار چراغ هایی هستند که هنگام پیچش و یا تغییر مسیر خودرو روشن شده و مسیر را به رانندگان نشان می دهند. این چراغ ها در بعضی از ماشین ها به چراغ دنده عقب و گاهی به چراغ راهنما متصل شده و گاهی نیز در کنار آینه بغل خودروها نصب می شوند که علاوه بر کارایی خود باعث زیباتر شدن طراحی خودرو نیز می شوند.

 • چراغ راهنما

چراغ راهنما را می توان از جمله چراغ های خودرو دانست که استفاده از آن اهمیت بسیاری داشته و از بسیاری تصادفات و خطرها جلوگیری می کنند. از این چراغ در قسمت جلویی و عقبی خودرو استفاده شده و اصولا برای زمانی که خودرو می خواهد تغییر مسیر دهد استفاده می شود تا به اطلاع دیگر خودروها و رانندگان برساند.

 • چراغ خطر

چراغ خطر که نام دیگر آن فلاشر می باشد هم در قسمت جلویی و هم در قسمت پشتی خودرو نصب می شود. این چراغ به صورت چشمک زن روشن شده و به دیگر راننده ها اطلاع وجود یک خطر در نزدیکی را می دهد. این چراغ ها تنها باید به عنوان چراغی هشدار دهنده استفاده شوند. از این چراغ ها در هر سمت خودرو یکی نصب شده و در بعضی از خودروها دارای کاسه ی جدا بوده و در بعضی از خودروها با چراغ ترمز در یک جا می باشند.

 • چراغ ترمز

جراغ ترمز را می توان یکی از اصلی ترین و مهمترین چراغ های خودرو به شمار آورد. این چراغ در صورت خراب شدن جریمه ی پلیس را به دنبال خواهد داشت. در واقع این چراغ به شما اطلاع می دهد که خودروی جلویی شما در حال حرکت بوده یا در حال ترمز می باشد و در این صورت شما نیز می توانید عکس العملی به موقع داشته باشید. چراغ ترمز را در بخش عقبی خودرو نصب می کنند اصولا یک یا دو عدد از آن استفاده می شود. این چراغ ها باید حتما دارای نور قرمز رنگ باشند.

 • چراغ دنده عقب

چراغ دنده عقب در واقع چراغی است که مسیر را برای رفتن شما به عقب تا حدی روشن می کند و همچنین دیگران را نیز متوجه این موضوع که شما به سمت عقب میایید می کند. حتی اگر خودروی شما در عقب دارای دوربین باشد هم باز به این چراغ ها نیاز است.

چراغ دنده عقب
چراغ دنده عقب
 • چراغ های داخل خودرو

خودروها در کابین خود نیز دارای چراغ هایی هستند که از جمله ی آن ها می توان به چراغ کیلومتر شمار و قسمت های دیگر مربوطه و چراغ میانی خودرو که در سقف تعبیه شده و باعث روشنایی فضا می شود اشاره نمود.

مزایا و ویژگی های چراغ نمره خودرو چیست؟

 • پلاک خودرو را در شب به خوبی نمایش داده و به این واسطه باعث نشان دادن خودرو در شب و جلوگیری از تصادفات و اتفاقات مختلف می کند.
 • در صورت دزدیده شدن خودرو با نمایان کردن پلاک به پلیس ها و نیروهای راهور در پیدا کردن خودرو کمک می کند.
 • در برابر شرایط آب و هوایی مختلف مناسب بوده و می توان از آن در هر شرایطی برای خودرو استفاده نمود.
 • عمر بالایی دارد و به همین دلیل به صرفه می باشد.
 • نصب چراغ نمره خودرو بسیار آسان می باشد.
 • باعث زیباتر شدن نمای پشتی و جلویی خودرو می شود.

خرید چراغ نمره خودرو از دکترماشینت

همانطور که گفته شد و در این مقاله مطالعه کردید چراغ نمره خودرو یکی از مهمترین چراغ های خودرو می باشد که هم در جلوی خودرو و هم در عقب خودرو نصب می شود. گاهی به دلایل مختلف ممکن این چراغ ها آسیب دیده و یا عمر آن ها تمام شود و باید به محض این اتفاق به تعویض آن ها روی بیاورید. نصب این چراغ ها آسان می باشد اما برای خرید نوع با کیفیت آن ها حتما باید از فروشگاه های معتبر خریداری کنید. یکی از معتبرترین فروشگاه های ایرانی در زمینه ی فروش قطعات جانبی خودرو فروشگاه دکترماشینت می باشد. فروشگاه دکترماشینت در سایت خود انواع چراغ نمره خودرو و دیگر چراغ های خودرو را در بهترین کیفیت با مناسب ترین قیمت به فروش می رساند. شما می توانید به فروشگاه دکترماشینت مراجعه کرده و سفارش خود را ثبت کرده و در آسان ترین و سریع ترین شکل ممکن خرید کنید.

 

دکترماشینت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *