دلایل خاموش شدن خودرو پس از استارت زدن چیست؟

دلایل خاموش شدن خودرو پس از استارت زدن چیست؟

خودرو ممکن است بعد از استارت زدن خاموش شود که این خاموشی خودرو دلایل مختلفی دارد. این دلایل را می توان با دنبال کردن نشانه ها و بررسی خودرو متوجه شد. در واقع با بروز این مشکل بهتر است که سریعا خودرو را بررسی کرده تا از سالم بودن قطعات حساس و حیاتی آن مطمئن شوید در غیر این صورت ممکن است در آینده حوادث و اتفاقاتی هزینه بر برای خودروی شما پیش بیاید.

دلایل خاموش شدن خودرو پس از استارت زدن
دلایل خاموش شدن خودرو پس از استارت زدن
  • تمام شدن سوخت

یکی از ساده ترین و ابتدایی ترین دلیل های خاموش شدن خودرو پس از استارت تمام شدن سوخت خودرو می باشد که در صورت درست و سالم بودن نمایشگر سوخت باید آن را نشان دهد. اغلب کارشناسان توصیه می کنند که یک سوم باک خود را حتما پر نگه دارید چرا که این کار سبب می شود تا هیچوقت با این مشکل رو به رو نشوید و در جاده نمانید. زمانی که سوخت خودرو کم می شود موتور خودرو تحت فشار قرار خواهد گرفت و اگر این کار به طور معمول انجام دهید باعث خرابی قطعات مختلف خودرو خواهد شد. به همین دلیل حتما باید به آن توجه کنید.

  • ایراد در سنسور هوا

یکی دیگر از دلایلی که باعث خاموش شدن خودرو پس از استارت می شود اختلال در کارایی انواع سنسورهای خودرو به ویژه سنسور هوا می باشد. نقش اصلی سنسورها در خودرو پیام رسانی می باشد. می توان گفت که کامپیوتر خودرو اطلاعاتی که برای دستورات مختلف نیاز دارد را به وسیله سنسورها دریافت می نماید. به همین دلیل وجود هر گونه مشکلی در این سنسورها حتی اختلال های کوچک می تواند باعث ایراد در عملکرد خودرو و خاموش شدن یکدفعه آن شود. برای مثال اگر در زمانی که استارت می زنید سنسور هوای خودرو کار خود را به درستی انجام ندهد موتور خودرو نمی تواند هوای ورودی را تشخیص داده و میزان آن را تنظیم نماید و به مشکل می خورد. همین نکته باعث خاموش شدن خودرو پس از استارت زدن می شود و باعث عدم راه اندازی خودرو می شود.

  • مشکل در مبدل گشتاور

مبدل گشتاور را می توان یکی از قطعات حساس در آن دسته از خودروهایی دانست که اتوماتیک می باشند. این مبدل ها اصولا نقش کلاچ دستی را در خودرو دارند. اگر مبدل گشتاور به خاطر وجود ایراداتی مانند شکسته شدن به درستی وظیفه خود را انجام ندهد قدرت در خودرو به درستی منتقل نخواهد شد و به همین دلیل بعد از آنکه استارت زدید خودروی شما خاموش خواهد شد.

مشکل در مبدل گشتاور
مشکل در مبدل گشتاور
  • آسیب دیدن پمپ مربوط به سوخت

یکی دیگر از دلایلی که باعث خاموش شدن خودرو بعد از استارت می شود خراب بودن پمپ سوخت خودرو است. برای آنکه سوخت خودرو از باک به سمت موتور خودرو هدایت شود نیازمند کارایی درست پمپ سوخت است. زمانی که پمپ سوخت آسیب دیده باشد نمی تواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد و در نتیجه موتور به کار نخواهد افتاد و خودرو بعد از استارت زدن خاموش می شود.

  • خراب بودن باتری خودرو

باتری خودرو آن قطعه ای از خودرو می باشد که انرژی لازم را برای تبدیل انرژی ها به انرژی مکانیکی و تبدیل آن به انرژی الکتریکی را تامین می کند و باعث به کار افتادن قسمت های مختلف خودرو می شود و زمانی که این قطعه آسیب دیده باشد کار خود را نمی تواند انجام دهد و در نتیجه انرژی لازم برای راه افتادن کار انواع قطعات فراهم نخواهد شد و خودرو بعد از استارت زدن از کار خواهد افتاد و خاموش خواهد شد.

  • ایراد در سیم کشی های خودرو

یکی از دلایلی که باعث خاموشی خودرو بعد از استارت زدن می باشد وجود ایراد در سیم کشی قسمت های مختلف خودرو می باشد. اگر سیم کشی در خودرو دارای اتصالی باشد و یا فرسوده شده باشد باعث کم شدن توان باتری به مرور زمان خواهد شد و در نتیجه باعث کار نکردن استارت و خاموش شدن خودرو می شود.

ایراد در سیم کشی های خودرو
ایراد در سیم کشی های خودرو
  • اختلال در سیستم برق خودرو

برای آنکه قسمت های مختلف خودرو بتوانند کار خود را شروع کرده و به درستی انجام دهند نیاز است که جریان الکتریسته با یک توان و همچنین ولتاژ مشخص به آن ها برسد. اغلب برقی که خودرو به آن نیاز دارد به وسیله دینام و آلترناتور تامین می شود و اگر این دو قطعه دچار آسیب شوند برق خودرو نیز تامین نخواهد شد و در نتیجه روشن شدن خودرو بعد از استارت دچار مشکل خواهد شد.

  • فعال شدن سوییچ اینرسی

این کلید در اصطلاح به عنوان کلید قطع بنزین شناخته می شود و وظیفه اصلی آن در خودرو این است که در طی ضربات شدید و تصادفات سوخت رسانی به موتور خودرو را متوقف سازد. اگر به هر دلیلی این کلید فعال شود سوخت به موتور خودرو نخواهد رسید و در نتیجه خودرو بعد از استارت زدن خاموش خواهد شد.

  • مشکل در ایجاد احتراق

یکی دیگر از دلایلی که می تواند باعث خاموش شدن خودرو پس از استارت شود اختلال در احتراق خودرو می باشد. سیستم احتراق دارای قطعاتی همچون شمع ها می باشد و اگر این قطعات دچار مشکل شوند و یا فضایی مناسب و کافی برای ایجاد احتراق در محفظه آن نباشد عملیات احتراق با شکست رو به رو خواهد شد و پس از استارت خودرو خاموش خواهد شد و یا حتی ممکن است که خودرو کلا در ابتدا روشن نشود.

  • خرابی تسمه تایم

اگر تسمه تایم آسیب ببیند زمانبندی مورد نیاز میل بادامک برای انجام وظیفه خود را دچار اختلال کرده و در نتیجه دیگر قطعات مرتبط با زمانبندی درست و مناسب کار خود را انجام نخواهند داد و همین کار باعث آسیب به عملیات احتراق و روشن شدن خودرو و روشن ماندن آن می شود. درواقع اگر تسمه تایم ها از روی دندانه ها بیافتد یا لق باشد یا خراب شده باشد این مشکل رخ می دهد و به همین دلیل باید سریعا به فکر تعویض آن باشید.

خرابی تسمه تایم
خرابی تسمه تایم

خرید لوازم خودرو از دکترماشینت

همانطور که مطالعه کردید دلایل مختلفی برای خاموش شدن خودرو پس از استارت وجود دارد که همه آن ها به خرابی یک قطعه و یا اختلال در عملکرد آن ها بر می گردد. به همین دلیل اگر می خواهید خودروی شما به درستی کار کند و پس از استارت بتواند روشن مانده و فعالیت خود را آغاز کند باید از سلامت تک تک قطعات آن مطمئن باشید. در صورت آسیب به هر کدام از این قطعات باید آن را با قطعه ای نو تعویض کرده که برای این کار بهتر است به سراغ خرید قطعه ای با کیفیت از فروشگاه های معتبر بروید. می توانید از فروشگاه های معتبر اینترنتی که لوازم یدکی خودرو را به فروش می رسانند خرید کنید. برای مثال می توان بدون اغراق ادعا کرد که فروشگاه دکترماشینت یکی از بهترین فروشگاه های لوازم خودرو در سطح کشور می باشد که شما می توانید با مراجعه به سایت دکترماشینت تمامی قطعات مورد نیاز خود را در انواع برندها برای انواع خودروها مشاهده کرده و هر کدام از آن ها را که نیاز دارید را در بهترین قیمت خریداری نمایید.

 

دکترماشینت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *