آموزش رنگ کردن بدنه خودرو

رنگ کردن بدنه خودرو

جهت رنگ کردن بدنه خودروی مورد نظرمان باید ابتدا موارد زیر را انجام دهیم:

1- مکانی مناسب برای رنگ کردن ماشین بیابید.

برای رنگ کردن ماشین به مکانی دارای تهویه ی مناسب با کم ترین میزان گرد و خاک، داشتن نور کافی و پریز برق احتیاج است.

گاراژهای عمومی یا حتی پارکینگ ها به دلیل وجود منبع گرما برای این کار اصلاً مناسب نیستند؛ زیرا ممکن است باعث بخار شدن رنگ در طول رنگ آمیزی و به وجود آمدن مشکلات شود.

2- وسایل و موادی که برای این کار لازم دارید را گردآوری کنید.

ابزار و وسایل رنگ آمیزی، رنگ و وسایل ایمنی از مهم ترین ابزار ها می باشند. البته ممکن است به وسایل دیگری نیز نیاز داشته باشید پس هر چه را فکر می کنید نیاز دارید، تهیه کنید.

3- زنگ زدگی و یا خراش ها را از بین ببرید.

اگر قسمت هایی از رنگ کنده شده یا گودی هایی روی سطح ماشین وجود دارد و یا همچنین قسمت هایی از بدنه ماشین زنگ زده است را تعمیر کنید که بعد از رنگ شدن ماشین، اصلاً مشخص نشود.

4- وسایل اضافی را جدا کنید.

وسایل موجود روی ماشین که می توان آن را راحت جدا کرد و بعد مجدداً نصب کرد را جدا کنید. چیزهایی مثل باربند، تزئینات روی ماشین و…

5- مشخص کنید روی چه نوع بدنه ای را باید رنگ کنید.

رنگ جدید را، هم می توانید روی بدنه ی فلزی ماشین بزنید یعنی زمانی که کاملاً رنگ فابریک را از بین برده و پاک کرده اید و هم می توانید روی رنگ فابریک ماشین بپاشید و هم روی رنگی که از قبل زده اید. میزان رنگی هم که استفاده می کنید کاملاً بستگی به خودتان دارد. بهتر است رنگ فابریک را کاملاً برداشته و روی فلز بدنه که هیچ رنگی ندارد رنگ جدید را اعمال کنید. با این کار ماشین بسیار زیباتر می شود.

6- بدنه ی ماشین را تمیز کنید.

تمام بدنه یا سطح ماشین را باید با یک پاک کننده یا الکل پاک کنید تا هیچ گونه لک یا کثیفی و مخصوصاً چربی و روغنی روی سطح آن نباشد. دقت داشته باشید که از بین بردن چربی و روغن هر چقدر هم که کم و در حد یک لکه ی کوچک باشد، بسیار مهم است؛ پس بهتر است از الکل استفاده کنید تا از نبود چربی مطمئن شوید.

7- از نوار چسب کاغذی استفاده کنید.

تمام سطوحی که نباید رنگ شود مانند لامپ ها، شیشه ها، دسته ها، آینه ها لاستیک و قالپاق ها و… را با نوار چسب کاغذی بپوشانید. فقط مطمئن شوید که نوار چسب را با دقت بچسبانید تا حتی یک نقطه که باید رنگ شود زیر چسب نیاید و بالعکس نوار چسب پاره و سوراخ نباشد و رنگ به مکان هایی که نباید رنگ شود نفوذ کند. مکانی که ماشین را برای رنگ در آنجا پارک کرده اید را هم با پلاستیک تا جایی که ممکن است پوشش دهید تا در و دیوار و کف زمین هم رنگ نشود.

حالا شروع به رنگ کردن ماشین میکنیم

1- اگر رنگ فابریک خودرو را از بین برده اید ابتدا باید آن نقاط را با ضد زنگ رنگ آمیزی کنید.

پس ضد زنگ را آماده کرده و به این نقاط بپاشید. از میزان کافی ضد زنگ استفاده کرده به طوری که کاملاً سطح مورد نظر مسطح شود. در پر کردن فرو رفتگی ها و چاله ها نهایت دقت را داشته باشید. پوشش ضد زنگ باید کاملاً مسطح باشد.

2- اجازه دهید ضد زنگ کاملاً خشک شود.

حتماً دستورالعمل استفاده از ضد زنگ را مطالعه کنید و به آن عمل کنید زمانی که باید به ضد زنگ استراحت داد تا خشک شود در انواع برند ها متفاوت است. همچین بعضی ضد زنگ ها را باید چند لایه استفاده کرد اما در بعضی یکبار هم کفایت می کند. پس در این مرحله نیز محتاطانه عمل کنید.

3- بعد از اینکه تمام بدنه با ضد زنگ پوشش داده شد با استفاده از یک سمباده ی کاغذی نم دار ضد زنگ را روی تمام سطح بدنه به اندازه ی مساوی پخش کنید.

یعنی باید سطح بدنه یک دست شده و مثلاً رنگ در نقاطی غلیظ و در نقاطی نازک نباشد. اما یادتان باشد که در نقطه ای آنقدر از سمباده استفاده نکنید که رنگ، کاملاً پاک شده و بدنه مشخص شود. این کار را نیز باید بسیار با ظرافت انجام دهید.

4- بعد از اینکه ضد زنگ زدن به پایان رسید باید تمام سطح را با یک تمیز کننده پاک کنید تا هرگونه کثیفی و روغن و لکی که در طول رنگ کردن به بدنه چسبیده است از بین برود.

می توانید از استون یا پاک کننده هایی که چربی را از بین میبرند نیز استفاده کنید.

5- حال رنگ اصلی را روی بدنه اسپری کنید.

رنگ را مطابق دستورالعمل نوشته شده روی آن آماده کنید. حتماً از رنگ های مخصوص ماشین و کاتالیزور استفاده کنید تا نتیجه ی بهتری حاصل شود. از غلظت رنگ هم اطمینان حاصل کنید که مناسب باشد. رقیق کردن زیاد رنگ درخشندگی و براقیت آن را کاهش می دهد و به راحتی به مرور زمان از بین می رود.

6- اجازه دهید رنگ کاملاً خشک شود.

زمانی که از کاتالیزور استفاده می کنید رنگ باید کمتر از 24 ساعت کاملاً خشک شود. حداکثر زمان برای خشک شدن بسته به انواع رنگ 7 روز می باشد. فقط یادتان باشد که در مدت زمان شروع فرآیند رنگ آمیزی تا زمانی که رنگ کاملاً خشک شود خودرو را به دور از هرگونه آلودگی و گرد و غبار نگه دارید.

7- برای آخرین بار با استفاده از یک سمباده ی نرم که البته مرطوب نیز باشد تمام سطح رنگ را مسطح کنید.

هر گونه پایین و بلندی و نامتقارنی رنگ را از بین برده و اجازه دهید خشک شود.

8- از براق کننده ها استفاده کنید.

موادی وجود دارند که برای براق کردن رنگ و سطح ماشین استفاده می شوند. در مرحله ی آخر می توانید آن ها را تهیه کرده و به راحتی با دست روی سطح ماشین بمالید البته با دستگاه های مخصوص که صاف کارها از آن استفاده می کنند هم می توان این کار را راحت تر انجام داد. یادتان باشد اگر این مرحله به درستی انجام نشود می تواند تمام فرآیند رنگ آمیزی را خراب کند.

دکترماشینت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *