نحوه تنظیم آینه خودرو

آینه خودرو

روش تنظیم آینه خودرو

استفاده از آینه­ های اتومبیل، یکی از مهارت­‌های لازم برای رانندگی است. نحوه تنظیم کردن این آینه­ ها و درست قرار دادن آنها، در میزان موثر بودن آنها بسیار مهم است. دو نوع آینه وجود دارد که هنگام رانندگی از آنها استفاده می­کنید: آینه­ بغل و آینه عقب. آینه­ های بغل، در هر دو طرف خودرو و کنار پنجره­ های جلو قرار گرفته ­اند. آینه عقب، در کنار راننده قرار دارد و همتراز با چشم انسان به شیشه­ ی جلو متصل است. برای رانندگی ایمن، باید نحوه تنظیم همه این آینه­ ها را بدانید.

آینه خودرو

حتماً روی صندلی راننده بنشینید.

آینه ­ها نور را منعکس می­‌کنند. این یعنی چیزی که می­‌بینید بستگی به این دارد که از کدام پرسپکتیو نگاه می­کنید. وقتی روی صندلی راننده می­نشینید، در موقعیتی هستید که می­توانید آیینه­ های خود را تنظیم کنید.

آینه خودرو

صندلی خود را طوری تنظیم کنید که ارتفاع و تکیه گاه راحتی داشته باشید.

این موضوع هم روی چیزی که در آینه­ها می­بینید تأثیر خواهد گذاشت. صندلی خود را طوری تنظیم کنید که احساس کنید پاهایتان روی پدال­ها راحت هستند و می­توانید به راحتی جلوی خودرو را ببینید.

دست شما باید به راحتی به سر دنده و فرمان برسد.

اگر قد شما کوتاه است و نمی­توانید جلوی اتومبیل را ببینید، از یک کوسن برای افزایش ارتفاع خودتان استفاده کنید.

آینه خودرو

برای تنظیم آینه ­های برقی، از دکمه ­ها استفاده کنید.

با پیشرفت تکنولوژی، روش قدیمی که زاویه آینه های خود را بصورت فیزیکی تغییر می­دادید به تدریج، تغییر کرد. در اتومبیل­های مدرن، بسیاری از سیستم­ها، الکترونیکی شده ­اند.

دکمه­ های آیینه ­های برقی، معمولاً درست سمت راست فرمان قرار گرفته ­اند و چهار فلش روی آنها قرار دارد که نشان دهنده جهت حرکت آینه است.

همچنین معمولاً یک سوئیچ کنترل چپ / راست وجود دارد که بوسیله­ ی آن می­توانید آینه سمت چپ / راست را انتخاب کنید.

اگر سوئیچ­های کنترل را پیدا نمی­کنید، می­توانید در اینترنت جستسجو کنید چون ممکن است بعضی از این سوئیچ­ها در مکان­های غیرمعمول پنهان شده باشند.

آینه خودرو

برای تنظیم آینه­ های دستی، از دست­تان استفاده کنید.

در بیشتر اتومبیل­های قدیمی، آینه ­ها هنوز با دست تنظیم می­شوند. روشی این کار معمولاً بسیار ساده است، به راحتی جهت آینه را به هر سمتی که دوست دارید تنظیم می­کنید.

آینه خودرو

جهت چپ-راست آینه ­ها را تنظیم کنید. اگر این کار را به درستی انجام دهید، فقط می­توانید لبه پشتی خودرو را ببینید. اگر قسمت­های زیادی از خودروی خود را ببینید، یعنی آینه خیلی به سمت داخل است و اگر هیچ قسمتی از خودروی خود را نبینید، یعنی آینه خیلی به سمت بیرون است. هر دوی این موقعیت­ها، نقطه­ ی کور شما را زیاد می­کنند.

هر چقدر هم که آینه ­ها خوب تنظیم شده باشند، باز هم نقطه­ ی کور دارید، اما هدف این است که این نقطه­ ی کور را به حداقل برسانید.

آینه خودرو

جهت بالا-پایین آینه­ ها را تنظیم کنید. اگر این کار را به درستی انجام دهید، خط افق در وسط آینه قرار می­گیرد و جاده، مسطح به نظر می­رسد، نه زاویه دار. بیشتر افراد فراموش می­کنند که آینه­ های بغل را هم می­توان به سمت بالا و پایین حرکت داد. این کار، تأثیر نسبتاً زیادی بر چیزی که در آینه­ ها می­بینید خواهد گذاشت.

این یکی از تنظیماتی است که به قد راننده بستگی دارد، پس وقتی می­خواهید برای اولین بار پشت یک خودرو بنشینید، همیشه این موضوع را چک کنید.

آینه خودرو

هنگام رانندگی، در حالتی بنشینید که احساس راحتی داشته باشید.

هنگام تنظیم آینه ­ها، خود راننده هم باید در حالت مناسب باشد، چون این موضوع تا حد زیادی روی آنچه در آینه می­بینید تأثیر می­گذارد. اما این به معنای نشستن در حالت غیرمعمول نیست، چون اگر این کار را انجام دهید، هنگام رانندگی، چیزی که می­بینید با وقتی که آینه ­ها را تنظیم کرده بودید، بسیار متفاوت خواهد بود.

از آنجا که می­دانید هنگام رانندگی چگونه می­نشینید، از سلیقه شخصی خودتان در تنظیم آینه ­ها استفاده کنید. مثلاً، اگر می­دانید هنگام رانندگی، صاف می­نشینید، هنگام تنظیم آینه­ ها هم باید صاف بنشینید.

آینه خودرو

آینه عقب را به گونه­ای تنظیم کنید تا بتوانید کل پنجره عقب را ببینید.

این یعنی شما حداکثر محدوده دید را خواهید داشت که از دو طرف برابر خواهد بود.

اگر زاویه آینه، درست باشد، می­توانید تا فاصله­ ی نسبتاً دور پشت خودتان را مشاهده کنید.

شما اغلب در هنگام رانندگی از این آینه استفاده می­کنید، بنابراین هدف این است که بتوانید سریع به آن نگاه کنید، تصویر عقب را دریافت کنید و مجدداً به جاده­ ی روبرو نگاه کنید.

آینه خودرو

برای جلوگیری از تشعشع نورهای زننده، حالت نمای شب را فعال کنید.

هنگام استفاده از آینه عقب در شب، چراغ اتومبیل­های پشت سر شما روشن است که به احتمال زیاد، مقداری تشعشع خواهند داشت. آینه عقب در بیشتر خودروها، دارای حالت نمای شب است که می­توانید آن را فعال کنید. معمولاً برای این کار، از دکمه ­ی متصل به آینه در زیر یا در کنار آن استفاده می­شود.

این تنظیمات، باعث کاهش تشعشع می­شود.

اگر در طول روز فراموش کنید که این حالت را غیرفعال نمایید، فرق چندان زیادی نخواهد داشت اما به دلیل اینکه نور را مات و کدر می­کند، سعی کنید آن را خاموش کنید.

آینه خودرو

اگر قد شما بلندتر از 6 فوت (1.8 متر) است، آینه را وارونه کنید.

با این کار، موقعیت آینه به گونه ه­ای تغییر پیدا می­کند که لبه پایینی 1 اینچ (2.5 سانتی متر) 2 اینچ (5.1 سانتی متر) بالاتر از حد معمول می­شود. این یعنی نقطه کور یک راننده قد بلند، کوچکتر خواهد شد.


لوازم یدکی ام وی ام

دکترماشینت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *