10 مورد از علائم خرابی دینام خودرو

10 مورد از علائم خرابی دینام خودرو

وجود دینام ماشین که نام دیگر آن ژنراتور است در هر ماشینی برای تولید برق ضروری است. در واقع همه وسایل برقی موجود در ماشین از جمله ضبط، برف پاک‌کن و انواع چراغ‌ها برق مورد نیاز خود را از دینام تامین می‌کنند. ساختار دینام متشکل از پوسته‌ای فلزی، دو بالشتک، بوش، فولی، چند قطعه ذغال و آرمیچر است و به وسیله یک تسمه شیاری در زیر پمپ هیدورلیک در مدار چرخش موتور جای گرفته است. وظیفه تولید برق بر عهده روتور دینام است که در درون یک میدان مغناطیسی چرخیده و به این واسطه عمل می‌کند. دینام انواع خودروها در دکتر ماشینت موجود است.

علائم خرابی دینام خودرو
علائم خرابی دینام خودرو

علائم خرابی دینام خودرو

بسیاری از افراد بر این باور هستند که برق ماشین توسط باتری تولید می‌شود اما حقیقت این است که باتری فقط برای روشن کردن و استارت زدن است و دینام وظیفه شارژ باتری را بر عهده دارد. اگر دینام خراب شود عملکرد همه اجزای متصل به برق هم مشکل پیدا کرده و خرابی این قطعات به نوبه خود روی دینام اثر دارد. وقتی روی داشبورد ماشین، چراغ مربوط به خرابی دینام روشن شود یعنی دینام خراب شده است در حالی که بسیاری از مردم بر این باور هستند که روشن شدن این چراغ به معنای تمام شدن باتری است. بنابراین در صورت روشن شدن این چراغ بهتر است حتما به یک مکانیک ماهر مراجعه کنید.

دلایل خرابی دینام خودرو

خرابی دینام ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد از جمله:

  • از بین رفتن زغال دینام که با تعویض آن این مشکل حل خواهد شد.
  • گیرپاچ کردن بلبرینگ دو سر دینام یا خراب شدن آن
  • سوختن سیم‌پیچ داخل دینام که در این مورد لازم است دینام را تعویض کنید.
  • تاثیر گرما بر سیم‌پیچ و اتصال آن به روتور
  • خرابی آفتامات دینام

علائم خرابی دینام

در ادامه مطلب به بررسی علائم خرابی دینام خواهیم پرداخت:

بوی لاستیک یا سیم سوخته

بوی سیم سوخته یا لاستیک سوخته که به دلیل اصطکاک فولی و تسمه و داغ شدن تسمه به استشمام می‌رسد. وقتی دینام داغ بشود ولتاژ بیش‌تری تولید کرده و باعث آسیب رساندن به بقیه قطعات می‌شود. چون جریان برق تولیدی به وسیله دینام به واسطه انواع سیم بلند و کوتاه انتقال می‌یابد وجود هر گونه مشکلی در رابطه با این سیم‌ها جریان برق را کاهش داده و یا قطع خواهد کرد. البته گاهی ممکن است به واسطه خرابی این اتصالات در دینام چراغ پر نورتر شود چون دینام برای حل مشکل برق بیش‌تری تولید خواهد کرد.

شنیده شدن صدای جیرجیر

از جمله علائم خرابی دینام شنیده شدن صدای جیرجیر است که به دلیل تراز نبودن فولی دینام با تسمه و یا فرسوده بودن بوش و یاتاقان اتفاق می‌افتد.

شل بودن، خوردگی و یا سفتی تسمه دینام

خوردگی تسمه تایم از جمله دیگر علائم خرابی دینام است که لازم است مورد بررسی قرار گیرد، البته شل و یا سفت بودن تسمه نیز ممکن است باعث ایجاد اختلال در عملکرد دینام شود.

چراغ هشدار دهنده

وقتی چراغ هشدار دهنده روی صفحه خودرو که به شکل یک باتری است روشن بشود خبر از خرابی دینام می‌دهد. این چراغ میزان ولتاژ خروجی از دینام را بررسی کرده و اگر این ولتاژ از حد معینی بالاتر یا پایین‌تر باشد روشن می‌شود. اگر خرابی دینام در مراحل اولیه باشد چراغ چشمک می‌زند و بعضی اوقات فقط وقتی از وسایل برقی استفاده شود روشن می‌شود.

خوابیدن باتری

وقتی دینام به خوبی کار نکند باتری برای جبران این ضعف برق بیش‌تری از دینام خواهد کشید. در این حالت هنگام چرخاندن سوئیچ صدای تلق تلق به گوش می‌رسد و نشان از خوابیدن باتری دارد.

خوابیدن باتری
خوابیدن باتری

چراغ کم‌نور

اگر دینام به خوبی کار نکند بقیه اجزای وابسته به آن نیز به درستی عمل نخواهند کرد و به این ترتیب ممکن است چراغ‌ها کم‌نور یا پرنور شوند. در چنین حالتی باید همه اداوت الکتریکی ماشین را خاموش کرده و باتری و دینام را مورد بررسی قرار دهید زیرا از جمله رایج‌ترین علائم خرابی دینام همین کم‌نور شدن چراغ‌ها است.

خاموش شدن منظم موتور و مشکل در استارت خوردن، اختلال در عملکرد تجهیزات برقی ماشین، سر رسیدن عمر مفید دینام که بین 5 تا 8 سال است و خرابی تسمه تایم از جمله دیگر علائم مربوط به خرابی دینام خودرو است.

چراغ کم‌نور
چراغ کم‌نور

خرید دینام خودرو از دکتر ماشینت

با توجه به اهمیت دینام خودرو در عملکرد درست اجزای الکتریکی ماشین و روشن شدن چراغ‌ها و جلوگیری از خسارات مالی احتمالی می‌بایست به طرز تهیه این قطعه نیز اهمیت داد و زمان و هزینه را در جایی صرف نمود که بالاترین کارایی را داشته باشد. امروزه با وجود قطعات یدکی تقلبی موجود در بازار و با توجه به این که تشخیص قطعه اصل از تقلبی کار چندان راحتی نیست و گاهی حتی با توجه به بسته‌بندی و هولوگرام و برند خاص هر شرکت نیز امکان تشخیص قطعه اصل از تقلبی وجود ندارد، تنها یک روش مطمئن برای خرید قطعات یدکی اصل و با کیفیت وجود دارد و آن هم خرید قطعه از برندهای معتبر و فروشگاه‌های مطمئن است. سایت دکتر ماشینت یکی از معتبرترین سایت‌های موجود در زمینه لوازم خودرو است و شما مخاطبان عزیز می‌توانید با مراجعه به این سایت از اصل بودن قطعات و گارانتی هر قطعه اطمینان حاصل نموده و با خیالی آسوده خرید کنید. امیدواریم بتوانیم در جهت رضایت شما مشتریان گرامی قدمی برداریم و مایه آرامش و آسودگی خیال در سفرهایتان باشیم.

 

دکترماشینت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *