نکات مهم درباره تشخیص زمان تعویض لاستیک خودرو

تعویض لاستیک خودرو

تا به حال به این مسئله فکر کرده اید که آیا زمان تعویض لاستیک خودرو فرا رسیده است یا خیر؟ چه زمانی باید نسبت به تعویض لاستیک های فرسوده اتومبیل اقدام کنید؟

عملکرد لاستیک های خودروی شما برای حفظ ایمنی، عملکرد و کارایی وسیله نقلیه بسیار مهم است. اما در برخی از مواقع، لاستیک های ماشین، فرسوده شده اند و توان کششی (اصطکاک استاندارد) و ترمز خود را از دست می دهند. خوشبختانه، اگر بدانید که چه موقع باید به دنبال تعویض لاستیک خودرو و جایگزین کردن لاستیک های جدید باشید، به راحتی از آسیب های بیشتر جلوگیری می کنید.

چند نکته وجود دارد که می تواند شما را در این مسیر راهنمایی کند.

نکات مهم درباره شناسایی زمان مناسب تعویض لاستیک خودرو

بررسی یکپارچه بودن آج لاستیک ها


تعویض لاستیک خودرو


برای اطمینان حاصل کردن از بهترین زمان تعویض لاستیک خودرو، باید قوانین و توصیه های مندرج در دفترچه راهنمای خودرو یا قوانین شهرستان و محلی را بررسی کنید.

عملکرد اصلی آج لاستیک، یعنی حجم آب از زیر لاستیک عبور داده می شود تا ایمنی آن برای عبور از مسیرهای مرطوب و لغزنده تأمین گردد. استانداردهای لاستیک در مناطق مختلف، متفاوت است. به همین دلیل، ارتفاع آج در انواع لاستیک ها هم به طور متفاوت، تعریف شده اند. به طور متوسط، اگر 0.16 سانتی متر از ارتفاع آج، باقی مانده باشد، لاستیک ها فرسوده هستند (=قوانین در در بعضی از ایالت های ایالات متحده).


تعویض لاستیک خودرو


اگر نوار آج با آج لاستیک در یک سطح قرار داشت، زمان تعویض لاستیک خودرو است. تمام تایرهای فروخته شده در ایالات متحده و سایر کشورها دارای نوارهای نشان دهنده فرسایش آج هستند. با فرسوده شدن لاستیک های خودروی شما، این نوارها با آج، یکپارچه می شوند. وقتی آج لاستیک با این نوارهای سایشی، یکنواخت باشد، به این معنی است که آج تا 0.16 سانتی متر، ساییده شده و باید سریعاً تعویض شود.


تعویض لاستیک خودرو


با قرار دادن یک سکه در آن قسمت، سایش آج لاستیک ها را به سرعت بررسی کنید. یک سکه بردارید و آن را در مرکز آج، در ضخیم ترین قسمت لاستیک نگه دارید. هر اندازه، سکه بیشتر به داخل شیار رفته باشد، نشان می دهد که لاستیک، ساییده شده است یا خیر.


مقاله پیشنهادی : چگونه رادیاتور ماشین خود را شستشو دهید؟


لاستیک ها به طور یکنواخت فرسوده نمی شوند، بنابراین مطمئن شوید که سکه را در چندین نقطه از لاستیک امتحان کرده اید. لاستیک ها به طور کلی بیشتر در قسمت داخلی ساییده می شوند، اما لاستیک هایی که بیش از حد باد شوند، بیشتر در وسط دچار ساییدگی خواهند شد. برای اندازه گیری دقیق تر عمق آج، از “دستگاه اندازه گیری عمق آج” استفاده کنید. این هم یک کار ساده برای تشخیص زمان تعویض لاستیک خودرو است.


تعویض لاستیک خودرو


برای اندازه گیری دقیق تر میزان ساییدگی و زمان تعویض لاستیک خودرو، از نشانگر عمق آج استفاده کنید. سر نشانگر را در مرکز یکی از شیارهای لاستیک در اطراف آج قرار دهید. به عمق آج توجه کنید. این مراحل را برای مکان های اطراف شیارهای تایر، قسمت میانی با فاصله حداقل 15 اینچ (38 سانتی متر) از یکدیگر ادامه دهید. اگر عمق کمتر از 0.16 سانتی متر است، لاستیک ها را تعویض کنید.

قبل از استفاده از نشانگر عمق آج، دستگاه اندازه گیر عمق آج را به سمت یک سطح صاف و سخت، فشار دهید و مطمئن شوید که وقتی کاملاً فشرده شد به صفر می رسد.

نباید دستگاه سنجش عمق آج را روی هیچ یک از سطوح برجسته یا ساییدگی های آج قرار دهید.

توجه به علائمی که آسیب به تایر خودرو را نشان می دهند


تعویض لاستیک خودرو


در صورت مشاهده ساییدگی نامنظم آج، ماشین خود را برای تعمیر و نگهداری آماده کنید. این علائم یعنی زمان تعویض لاستیک خودرو فرا رسیده است. این حالت ساییدگی می تواند نشان دهنده عدم تغییر جهت چرخ، فشار نامناسب، نیاز به چرخش لاستیک یا همه موارد باشد. صرف نظر از دلیل خاص، ساییدگی ناهموار آج نشانه این است که شما باید اتومبیل خود را برای سرویس، آماده کنید.

اگر ساییدگی ناهموار لاستیک شدید است یا لاستیک بسیار سریع تر از زمان استاندارد، فرسوده شده است، برای تعویض لاستیک خودرو، از یک تعمیرگاه مناسب کمک بگیرید. تراز نامناسب تایرها یا قطعات فرسوده می تواند به طور چشمگیر از عمر لاستیک ها بکاهد.

برای جلوگیری از سایش نامنظم آج، لاستیک های خود را از جلو به عقب منتقل کنید. هر دو لاستیک جلو را بردارید و آنها را به عقب و بالعکس منتقل کنید.


تعویض لاستیک خودرو


یکی دیگر از علائم نشان دهنده زمان تعویض لاستیک خودرو ، وجود برآمدگی غیرطبیعی یا حباب در دیواره کناری تایرها است. وجود یک برآمدگی نشان می دهد که قاب سفت و سخت داخلی لاستیک، آسیب دیده و ترک خورده است و باعث می شود به لایه های انعطاف پذیر بیرونی تایر فشار وارد شود. لاستیک هایی که دارای برآمدگی روی دیواره جانبی هستند باید بدون در نظر گرفتن وضعیت آج، بلافاصله تعویض شوند.

چنین خسارتی می تواند در اثر رانندگی بد و افتادن در گودال بزرگ، رانندگی از کنار جاده یا رانندگی با لاستیک با فشار باد کم، ایجاد شود. به محض مشاهده برآمدگی، زمان تعویض لاستیک خودرو می باشد.

هرگز با لاستیکی که دارای برآمدگی ها روی دیواره کناری است، رانندگی نکنید. این علامت، نشان می دهد که از یکپارچگی ساختار تایر به میزان قابل توجهی کاسته شده است و احتمال خرابی ناگهانی یا منفجر شدن در بزرگراه را در سرعت های بالاتر، بسیار افزایش می دهد.


تعویض لاستیک خودرو


در صورت احساس لرزش فرمان، لاستیک های خود را بررسی کنید. اگر لاستیک های شما به صورت ناهموار، فرسوده شده باشند، هنگام رانندگی ممکن است لرزش در فرمان احساس کنید. این یعنی زمان تعویض لاستیک خودرو رسیده است.

اگر لرزش از 40 تا 50 مایل در ساعت (64.37 تا 80.47 کیلومتر در ساعت) شروع شود و با افزایش سرعت، شدت یابد، احتمالاً باید لاستیک های خود را جابه جا کنید. اگر این کار، لرزش را متوقف نکند، لاستیک ها به احتمال زیاد، آسیب دیده و نیاز به تعویض کامل دارند.

اگر ارتعاشات ناشی از لاستیک را همراه با سایر شاخص های آسیب دیدگی لاستیک مانند برآمدگی غیر عادی و ساییدگی نامنظم آج مشاهده کردید، احتمالاً زمان تعویض لاستیک خودرو است.

پوسیدگی خشک در لاستیک های آسیب دیده را بررسی کرده و برای تعویض لاستیک خودرو اقدام کنید. اگر ترک های جزئی در سرتاسر لاستیک های ماشین مشاهده کردید، به این معنی است که لاستیک در حال فرسوده شدن است. لاستیک های دارای پوسیدگی ممکن است از هم جدا شده که این امر باعث آسیب به نمای بیرونی خودرو می شود. در بعضی موارد، تایرها ممکن است قبل از ساییده شدن آج شروع به پوسیدگی کنند؛ در این حالت، پس از بررسی شاید نیاز به تعویض لاستیک خودرو باشد.

لاستیک های ماشین خود را روغن زده و از پوسیدگی خشک آن جلوگیری کنید؛ به خصوص اگر لاستیک های شما در معرض نور خورشید قرار دارند.


تعویض لاستیک خودرو


لاستیک های خود را حداقل هر 6 سال یکبار، تعویض کنید. کد 4 رقمی مندرجروی دیواره لاستیک را از نظر زمانی، بررسی کنید. اگر عمر لاستیک بیش از 6 سال است، قطعاً زمان تعویض لاستیک خودرو فرا رسیده است.

به یاد داشته باشید که اگر چه 10 سال حداکثر عمر مفید برای لاستیک های خودرو است – که از تاریخ تولید آنها مشخص است – اما این هرگز نباید به عنوان حداکثر زمان رانندگی تلقی شود. اگر مشکوک هستید که وسیله نقلیه شما لاستیک های بالاتر از 6 سال دارد یا خیر، همیشه موارد احتیاط را رعایت کنید. لاستیک های خود را همیشه تعویض کنید. بهترین زمان تعویض لاستیک خودرو، زمانی است که عمق آج کمتر از حداقل توصیه شده است، که معمولاً 0.16 سانتی متر می باشد.

دکترماشینت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *